آخرین اخبار

شنبه, 1397/03/05 - 10:23
شهرستان سرخه
یادداشت
اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیران قاطع در تولید و صنعت است
اقتصاد مقاومتی در صورتی عملی است و بازار آن را می پذیرد که توایدات داخلی درصدد رقابت برآید وگرنه طرز تفکر مدیریتهای بی تعهد که به چیزی جز سود فوری نمی اندیشند، نمی تواند رضایت مشتریان صنعت های تجربه شده را کسب کند.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، اگر دشمنان ما در مقطعی به جهت پاره ای منافع از تحریم صرف نظر کنند، باز هم بر ملت ها و ملت ایران اسلامی سزاوار نیست که به امید واردات آنها از تلاش و کوشش و خوداتکایی بازایستند، بلکه عظمت آنها به این است که بر تولیدات داخلی اعتماد کنند.

مقام معظم رهبری فرمود: «یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی است؛ صنعت و کشاورزی خب ، آمارهایی که آقایان می دهند، آمارهای خوبی است؛ لیکن... ».

یک شکل قناعت ویکی از شرایط مهم در اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی است! بسیاری از مردم کشورهای ثروتمند، نسبت به خرید تولیدات خودشان تعصب دارند و اگر گران تر هم باشد، آن را ترجیح می دهند، و ما نسبت به تولید هموطنان خود باید بیشتر حساس باشیم. البته تولید کنندگان هم باید اموری را مراعات کنند.

مقام معظم رهبری فرمودند:«به مصرف تولیدات داخلی هم اهمیت بدهید، در دستگاه شما، وزارتخانه شما، اگر کار جدیدی انجام می گیرد، اگر چیز جدیدی خریده می شود، اگر همین اقلام روزمره ای که مورد نیاز وزارتخانه است، تهیه می شود، سعی کنید همه اش از داخل باشد؛ اصرار بر این داشته باشید؛ خود این یک قدم بسیار بزرگ است. اصلا ممنوع کنید و بگویید هیچ کس در این وزارتخانه جنس خارجی مصرف کند. به نظر اینها می تواند کمک کند. »

قرآن به ما دستور می دهد:«هر که بر شما و حقوق شما تجاوز کرد؛ شما هم مثل او با او برخورد کیند » از جمله در جبهه اقتصادی باید در مقابل دشمن باستیم!

می دانیم که برای مقابله با تحریم دشمن باید جایگزینی داشته باشیم خدای حکیم به شکل گسترده ای به ما فرمان می دهد که هر چه می توانید در برابر دشمن مهیا شوید و اسباب قدرتمندی را فراهم کنید. برترین راهکار مقابله با تحریم این است که به تولید داخلی روی آوریم و از آنها استفاده کنیم.

این در صورتی عملی است و بازار آن را می پذیرد که تولیدات داخلی درصدد رقابت برآید وگرنه طرز تفکر مدیریتهای بی تعهد که به چیزی جز سود فوری نمی اندیشند، نمی تواند رضایت مشتریان صنعت های تجربه شده را کسب کند.

تردیدی نیست که صنعت و پیشرفتهای صنعتی تنها عاملی است که قدرتهای مادی غرب و شرق غیر مذهبی را به رخ کشورهای ضعیف و کشورهای اسلامی می کشاند که آنها چه و چه کرده اند.

در سالهای اخیر کشورهای اسلامی مخصوصا ایران انقلابی گامهای بزرگ غرور آفرین برداشته و جایگاه خود را، در سطح بین الملل برجسته نموده است.

اما آنچه مهم است و آن طور که لازم است به آن توجه نمی شود، بهبود کیفیت صنعت های داخلی است که فقدان مدیریت صحیح و ضعف اعمال تخصص و عدم تعهد در بکارگیری جزئیات، جایگاه آن را متزلزل کرده است، به گونه ای که نمی توان نقدهای روی تولید را پاسخ داد.

مشتری می گوید«لنت خارجی» را می خرم تا شش ماه و بیشتر بخوبی کار می کند، اما «لنت داخلی» تا یک ماه هم دوام نمی آورد، یخچال خارجی تا ده سال بدون دردسر مورد استفاده قرار می گیرد، اما بعضی تولیدات داخل قبل از دو سال از مورد استفاده صحیح می افتد و نیاز به تعمیر بیشتر دارد.

یعنی با اینکه منابع اسلامی در بخش تولید، ما را در بکارگیری تخصص و محکم کاری و امانت و خیرخواهی فرمان می دهد و کار تولید براساس علم پیش برود، تولید کنندگان داخلی طبق آنها عمل نمی کنند!

پیغمبر گرامی(ص) می فرماید: «هرگاه یکی از شما کاری انجام می دهد محکم کاری کند»

ننگ بزرگ و شکست از انجا شروع می شود که دیگران بدون اعتقاد به روز بازرسی و جزای اعمال، کارشان را محکم انجام می دهند، ولی تولید کنندگان ما با ادعای اعتقاد به خدا و روز پاداش و کیفر اعمال، کارها را ناقص و بدون دقت انجام می دهند.

بدین گونه که باید گفت؛ بزرگترین مشکل تولید در کشور ما، مشکل مدیریت سهل انگار است.

امام باقر(ع) فرمود:«تقدیر و برنامه ریزی نصف زندگی را تأمین می کند و این یکی از سه رکن کمال است و بی اعتنایی به آن نامردی است» ما این دستورات را عمل نمی کنیم! در حالی که در کشورهای غیر اسلامی بدون داشتن این گونه رهنمودها بلند و آیات و احادیث، در اثر مدیریت قاطع، بیشترین کارها را به خوبی انجام می دهند و به زندگی شان توسعه و رونق می بخشند.

---------------------------------------------------

یادداشت از آیت الله عباسعلی اختری
-----------------------------------------------------          

     

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.