آخرین اخبار

پنجشنبه, 1397/03/03 - 14:11
شهرستان سرخه
.
اعتماد به هویت های مجازی دامی برای دختران جوان
در حال حاضر بسیاری از افراد به خصوص نوجوانان و جوانان تنها با یک تلفن همراه زمینه حضورشان را در فضای مجازی فراهم می کنند. در صورتی که اصلا با آسیب ها و تهدیدات آن آشنا نیستند و نسبت به این فضا شناخت و آگاهی کاملی ندارند.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، باندهای مافیایی انسان و مواد مخدر در کمین دختران و زنانی نشسته‌اند که فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند تا با سوء‌استفاده از آنها به اهداف شوم و پلید خود و سودهای کلان دست یابند.

 

**ماجرای دختر سرگردان در خیابان های اطراف زائرسرای سرخه

 

سرگردان و حيران در خيابان هاي اطراف زائرسراي شهرستان سرخه مي چرخيد! سارا، دختر 16 ساله اي كه دقايقي پيش از اتوبوس مشهد-تهران پياده شده، نادم و پشيمان است و روي بازگشت به خانه را ندارد؛با تماس شهروندان و حضور ماموران كلانتري، دختر نوجوان به اداره پليس منتقل مي شود؛ با چشماني اشك بار و سري در گريبان، قصه حضور غريبش در شهري غريب را شرح مي دهد:

 

**تلگرام ميدان آشنايي من و سعيد شد.

 

ساعت ها، روزها و ماه هاي متوالي با هم در ارتباط بوديم؛ حسي عجيب و علاقه اي شديد نسبت به سعيد پيدا كرده بودم؛بدون ارتباط با او روزهايم شب نمي شد و شب هايم روز!

اين ارتباط پنهاني به اوج خود رسيد و با دعوت سعيد از مشهد راهي همدان شدم؛ شور و شوقي وصف ناشدني داشتم و براي رسيدن به مقصد لحظه شماري مي كردم؛ تنها و تنها با افكاري زيبا و هيجاني بسيار، روي صندلي اتوبوس خوابم برد!

با ترمز اتوبوس بيدار شدم؛ مسافري بين راهي سوار شد و از قضا همنشين من شد؛ خانومي ميانسال كه چهره اي مهربان و صدايي مهربانتر از آن داشت؛ احوال پرسي گرمش، نويد همنشيني پرحرف را مي داد كه مسير دراز جاده را برايم كوتاه تر مي كرد.

از تنهايي ام در سفر پرسيد و نمي دانم چه شد كه داستان آشنايي ام با سعيد را برايش بازگو كردم.

نصحيت هاي مادرانه اش به دلم نشست و تنم را لرزاند. "نصيبه خانم" از خطراتي كه در كمينم بود، سخن مي-گفت:

اگر سعيد همان كه مي گويد، نباشد، چه!؟

اگر همدان رفتي و كسي سراغت نيامد، چه!؟

اگر همدان رسيدي سعيد خيانت كرد، چه!؟

اگر آبرويت را بر باد دادي، چه!؟

اگر همه اين تماس ها نقشه اي برنامه ريزي شده باشد، چه!؟

اگر عكس پروفايل سعيد، دروغ باشد، چه!؟

اگر رفتي و آسيب ديدي، چه!؟

و ....

سوالات نصيبه خانم، تلنگري بود بر كابوس بزك شده من از دنياي با سعيد و روياي سفر به همدان!

با اينكه در آغوش همسفر مهربانم آرام گرفته بودم، ولي همچنان به خود مي لرزيدم؛ در پيامي ساده و كوتاه از "سعيد مجازي" خداحافظي كردم و التماس ها، تهديدها و فحاشي هايش را ناديده گرفتم؛ حالا نادم و پشيمان، اينجا پياده شدم و نمي دانم با چه رويي به خانه برگردم.

با هماهنگي مرجع قضائي، موضوع به خانواده سارا اطلاع داده شد و دختر نوجوان تا رسيدن والدينش به بهزيستي سمنان تحويل شد.

شایان ذکر است: اعتماد به هويت هاي مجازي در اينترنت،‌ دامي است كه كاربران و به ويژه دختران جوان، اين روزها گرفتار آن مي شوند و معمولاً اين داستان هزينه  هاي جبران ناپذيري به بار مي آورد.

 

**باید به داد خانواده ها رسید

 

 خانواده‌ها در ارتباط با فرزندان خود به نوعی با مشکل مواجه هستند، زیرا شیوه‌های تربیتی، کنترلی و نظارتی را نمی‌دانند و باید به داد خانواده‌ها رسید و به آنها یاد داد که چگونه با فرزندان خود برخورد کنند؛ باید نقش مشاور و روانشناسان در جامعه ما نهادینه شود؛ در حالی که ما برای بیماری جزئی چند 100 هزار تومان هزینه می‌کنیم، اما برای مسئله مهمی مانند ناسازگاری فرزندان حاضر نیستیم، 30 هزار تومان هزینه کنیم در صورتی که کمک از مشاور و روانشناسان راه حل مشکلات خانواده‌های ما است.

 

**در آخر

 

خانواده یکی از نقاط قوت جامعه است، اما خانواده با وجود فضاهای مجازی و آگاهی نداشتن نسبت به این فضا  در معرض آسیب قرار دارد و باید فکر اساسی به حال خانواده‌ها کرد و برای تحکیم بنیان خانواده‌ها حرکتی اساسی انجام داد.

همچنین: بحث دختران فراری پدیده‌ای نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت، بنابراین می‌توان علاوه بر مطرح کردن علل و عوامل این آسیب اجتماعی به رفع مشکلات افرادی پرداخت که قصد فرار از خانه و کاشانه خود را دارند.

بی‌شک نقش خانواده را در فرار دختران از خانه نمی‌توان کتمان کرد، اما دستگاه‌های مختلف می‌توانند با ارائه آموزش‌های صحیح به خانواده‌ها و همچنین به زنان و دختران آسیب‌دیده از بروز پدیده ناخوشایند دختران فراری جلوگیری کنند.

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.