آخرین اخبار

شنبه, 1397/03/05 - 04:27
شهرستان سرخه
پیشکسوت شعر آیینی:
شعر عاشورایی به شعر مهدوی گره بخورد/ طهارت باطنی شرط سرودن اشعار ولایی است
پیشکسوت شعر آیینی گفت: شعر عاشورایی باید حتما به شعر مهدوی گره بخورد و اگر شعر عاشورایی پیوندی با شعر مهدوی برقرار نکند؛ آن شعر ابتر است.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، محمدعلی مجاهدی در آیین شب شعر عاشورایی «بیت های محزون» که در سالن فرهنگسرای باران شهرستان سرخه برگزار شد، با بیان اینکه ورود در عرصه شعر و ادب عاشورایی برای هر شاعری امکان پذیر نیست، اظهار داشت: نسبت به شاعری اجازه ورود در این خلوت را می دهند که استحقاق داشته باشد که محبت و عشقی که نسبت به سالار شهیدان دارد به محک بلا و ابتلا خورده باشد.

وی با بیان اینکه کسی از حسین دم بزند و با بلا هم آغوش نباشد باید در ادعای او شک کرد، افزود: البلاء للولاء هر مقدار میزان ابتلای ما در این زمانه بیشتر باشد به همان اندازه میزان تقرب ما به درگاه حسینی فاصله کوتاه‏تری دارد.

این شاعر برجسته شعر آیینی کشورمان بیان داشت: ولاء با بلا همزاد است و این همزادی را از الست خداوند تقدیر کرده است.

مجاهدی با بیان اینکه در شمار اولین کسانی که به این دعوت ربوبی پاسخ داد و لبیک گفت وجود نازنین اباعبدالله الحسین در عالم ذر است، افزود: بسیاری از عزیزانی که به عنوان اولیای الهی از آنها یاد می کنیم بر این باورند که در لبیک گفتن به این ثنای ربوبی در روز الست هر که زودتر از دیگران گوی سبقت را برباید مقام قرب او در نزد خداوند اخص است.

وی اظهار داشت: آنها که سعادت دارند نسبت به ساحت سیدالشهدا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت و شهدای بزرگوار کربلا و کسانی که خط شهادت را ادامه دادند و امروز از کیان و اعتبار این خط با تمام وجود دفاع می کنند؛ در حقیقت اینها کسانی هستند که در لبیک گفتن به پرسش سرخ حسینی لحظه ای درنگ نکرده اند.

این شاعر پیشکسوت گفت: امروز که ما در این عالم ناسوت در سیر نزولی خود به سوی عالم علی در این چند روزی که اقامت داریم در این مرحله سیرکمالی خود بهترین توشه را میتوانیم در این سفر دور و دارز فراهم کنیم چون در سیر برزخی به اقتضای هر منزل توشه خاص خود را می طلبد و آن توشه هر چه باشد بر سر سفره امام حسین (ع) آماده است و در حقیقت همه خط ها به امام حسین(ع) منتهی می شود.

مجاهدی بیان داشت: من شاهد بوده ام عرض ادب کسانی که مسلمان نیستند و معتقد به ادیان دیگری هستند و اعتقادات ماورایی را قبول ندارند ولی در مقابل این شخصیت بزرگ زانو می زنند و این خون پاک سیدالشهداست که هر سال چنان می جوشد و دست رد به سینه احدی نمی زند.

وی افزود: شاهد بودم که پیروان ادیان آسمانی که دارای کتاب هستند از یهودی و عیسوی و زرتشت و حتی ادیان غیر ابراهیمی در شب عاشورای حسین و شام تاسوعا در کنار حسینیه ای در تهران صف بسته بودند و عجیب این است که اینها ایستاده بودند که هنگام تقسیم غذای حسین چند دانه برنج را به عنوان شفا برای بیماران خود ببرند و بر این امر باور قلبی داشتند.

این شاعر برجسته خطاب به شاعران جوان آیینی گفت:  مطالبی که امروز از گذشته و تاریخ به دست ما رسیده دچار افزونی و کاستی شده و گاه با آفت و آسیب‌ همراهند؛ به همین دلیل شاعر نباید به هر منبعی مراجعه کند.

مجاهدی اظهار داشت: باید اثری را مد نظر قرار دهد که به حقایق نزدیک‌تر باشد؛ به عنوان نمونه، اگر شاعری می‌خواهد برای اطلاع از تاریخ اسلام و وقایع کربلا، مقتلی مطالعه کند باید به سراغ منبعی برود که مورد وثوق است که من برای شاعران جوان آیینی مجموعه «دانشنامه امام حسین(ع)» را پیشنهاد می‌کند.

وی گفت: شعر عاشورایی باید حتما به شعر مهدوی گره بخورد و اگر شعر عاشورایی پیوندی با شعر مهدوی برقرار نکند؛ آن شعر ابتر است؛ برای اینکه قرار است آن ابرواژه ها فرهنگ ماندگار عاشورا مفاهیم بلند و آسمانی فرهنگ عاشورا در قیام حضرت مهدی به منصه ظهور و بروز برسد و عینیت یابد؛ یعنی در زمان ظهور آن موعود همیشگی قرار است شاکله حکومت او برگرفته از همین ابرمفاهیمی باشد که در خطبه های حضرت سیدالشهدا و در رجزهای عاشورایی حضرت سیدالشهدا دیده می شود و آن روز بشر طعم واقعی عدالت، برادری، برابری و صمیمیت را بچشد.

استاد پیشکسوت حوزه شعر آیینی با بیان اینکه شرط حَرم مُحرِمی است و باید مُحرِم و مَحرَم بود، افزود: به یاد ندارم که به هنگام سرودن شعر ولایی بی وضو باشم، یعنی این مقدمات تطهیر باطنی را بایدخود ما فراهم کنیم.

مجاهدی اظهار داشت: اجازه آفرینش هر اثر با عنایت ذوات معصومین عملی می شود یعنی تا نگویند و نخواهند ما قادر به نوشتن و خواندن شعر آیینی نیستیم.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.