آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:27
شهرستان سرخه
کارشناس آسیبهای اجتماعی:
ارتقاء سطح آگاهی والدین از فضای مجازی در کاهش آسیب به فرزندان نقش بسزایی دارد
کارشناس آسیبهای اجتماعی گفت: والدين حتي الامکان بايد با فضای مجازی و آن چه فرزندانشان در اين فضا مي توانند انجام دهند، آشنا شوند و راهای مقابله با آن را فرا گیرند.

سحر محرابی پری در گفتگو با ندای سرخه، با بیان اینکه هفته پیش رو هفته پیشگیری ازآسیبهای اجتماعی است و همچنین ضرورت پرداختن به این موضوع و آگاه کردن والدین نسبت به آسیبهایی که در کمین  فرزندان است، گفت: همه ما مي دانيم اولين مکاني که انسان فرهنگ مي آموزد خانواده است و تأثيري که خانواده بر فرد مي گذارد غير قابل انکار است.

وی افزود: والدین در شکل گيري شخصيت فرزندان مي توانند نقش مهمي داشته باشند؛ و با آموزش صحيح و همچنين با شکل گيري عواطف و محبت به فرزندان و فراهم کردن سرگرمي هاي سالم براي آن ها و کنترل صحيح فرزندان خود مي توانند از جذب آن ها به امور گمراه کننده و انحرافات جلوگيري کنند.

این کارشناس آسیبهای اجتماعی در ادامه بیان داشت: باید نياز هاي جوانان را به گونه اي بر طرف کنید و همچون يک دوست براي بچه هاي خود باشید که آن ها فرصت فکر کردن به سرگرمي هاي کاذب را نداشته باشند و در صورت آگاهي به آنان بياموزند که هر وسیله ای چه کاربرد های مفیدی دارد و فرزندان را در جهت استفاده درست از وسیله هایی که در دسترس شان قرار دارد هدایت کنید.

محرابی پری با تأکید بر پاسخ گویی به موقع نسبت به سوالات فرزندان در مورد مسائل بلوغ جسمی و جنسی  گفت: اگر کانون خانواده گرم و دوستانه باشد و نياز هاي عاطفي فرزندان به درستي تأمين شود و سوالات فرزندان توسط پدر و مادر پاسخ داده شود و مسائل مربوط به بلوغ جسمی و جنسی به آنان آموزش داده شود فرزندان بیرون از خانه به دنبال سوالات و ابهامات خود نخواهند رفت و از جانب سایرین به اشتباه هدایت نخواهند شد.

وی عنوان کرد: فضای خانواده باید به گونه ای باشد که سایر افراد خانواده آگاه باشند که والدين برايشان بهترين دوست هستند و مشورت با آن ها باعث خوشبختيشان مي شود تا هیچگاه از منابع غیر خانواده مثل دوستان یا فضای مجازی به دنبال اهداف و سوالات و ابهامات ذهنشان نروند.

این کارشناس آسیبهای اجتماعی به فضای مجازی اشاره کرد و گفت: والدين حتي الامکان بايد با فضای مجازی  و آن چه فرزندانشان در اين فضا مي توانند انجام دهند، آشنا شوند و راهای مقابله با آن را فرا گیرند؛ حال با توجه به وجود فن آوری های جدید که اطلاعات را به طور نادرست در اختیار جوان قرار می دهد این وظیفه والدین است که با آگاهی صحیح، اطلاعات لازم را به جوان و نوجوان خود آموزش دهند.

محرابی پری ابراز داشت: والدین باید با اتخاذ راهکارهای درست و به موقع به راحتی فعالیتهای فرزندان را تحت نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: والدین باید در سن بلوغ فرزندان را نسبت به احساساتی که در آنان به وجود می آید آگاه کرده و فرزندان را با آرامی و با صبوری هدایت کنند و همچنین والدين بايد ديدگاه خود را در خصوص موضوعات صريح جنسي و رفتار هاي ناشايست تشريح کنند و درباره غير مجاز و مخرب بودن برخي از سايت ها براي فرزندانشان توضيح دهند، زيرا در غير اين صورت، آن ها واکنش هاي منفي نشان خواهند داد و به بیراهه خواهند رفت.

محرابی پری با بیان اینکه والدين بايد اين واقعيت را بپذيرند که فرزندانشان، نسبت به آن ها، با توجه به جو جامعه کنونی  بيشتر با فضاي مجازی خو گرفته اند؛ تاکید کرد: اگر والدین مي خواهند در اين مورد اقدامات مؤثري انجام دهند بايد وقت بيشتري را صرف فرزندان کرده، و خلاء ها را پر کنند.

این کارشناس آسیبهای اجتماعی با بیان راهکارهای به والدین گفت:  گذراندن اوقات بيشتري با فرزندان در فضاي بيرون از خانه، رفت و آمد با فامیل و صله ارحام و آشنایان مورد اعتماد و ایجاد سرگرمی هایی همچون پیاده روی و ورزش کردن به طوري كه فرزندان از نظر عاطفي، احساس خلأ نكنند و جهت جبران کمبود عواطف و احساسات به فضای مجازی یا جامعه که فرصت آسیب را برای او به وجود می آورد پناه نبرند می تواند مؤثر باشد.

 

وی با ضروری دانستن کنترل شدن فرزندان از جانب والدین بیان داشت: والدین باید نسبت به فعالیت فرزندان در خلوت و در اجتماع و در فضای مجازی آگاهی و نظارت کامل داشته باشند و نسبت به فعالیتهای آن ها مراقبت های ویژه ای را به عمل آورند.

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.