آخرین اخبار

شنبه, 1397/03/05 - 04:38
شهرستان سرخه
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه مطرح کرد؛
کاشت گیاه باریجه در سرخه با هدف احیای پوشش گیاهی منطقه
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه گفت: علت انتخاب گیاه باریجه در سرخه علاوه بر احیای پوشش گیاهی منطقه باعث جلوگیری از فرسایش خاک و مهار روان آبها می شود.

حمید رضا همتی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه  با اشاره به آغاز فصل کاشت باریجه در سرخه اظهار داشت: در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی یک هزار و 250 هکتار از اراضی مرتعی واقع در حوزه استحفاظی شهرستان سرخه به کاشت محصول باریجه اختصاص یافته است.

وی خاطرنشان کرد: از اول آذرماه در هشت سامانه عرفی (امام زاده عبدلله ، اشنی ، عبدلله آباد ، جوین ، سنگه پل ، اروانه ، ایج و تنگه مرز) کاشت این گیاه آغاز شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه بیان داشت: علت انتخاب گیاه باریجه در منطقه سرخه علاوه بر احیای پوشش گیاهی منطقه باعث جلوگیری از فرسایش خاک و مهار روان آبها می شود.

همتی به دو خاصیت مهم این گیاه اشاره کرد و گفت: کاشت گیاه باریجه ارزش اقتصادی و ارز آوری بالایی به همراه دارد؛ و همچنین اشتغالزایی در سطحی گسترده در پی خواهد داشت  که دو ویژگی مهم این گیاه است.

وی گفت: بر اساس گزارشهای کارشناسان از زمان کشت گیاه باریچه مدت زمان 4 الی 5 سال طول می کشد تا به بهره برداری برسد و در صورت ادامه داشتن شرایط جوی مناسب و نرسیدن آسیب به این گیاه از یک بار کاشت تا 20 سال می توان از آن استفاده کرد.  

همتی با اشاره به اینکه باریجه در تهیه عطر و ادوکلن مصرف فراوانی در کشورهای مختلف جهان دارد، بیان داشت: باریجه یک ماده مهم در تثبیت عطرها است و در فرآورده های آرایشی و بهداشتی نیز مورد مصرف قرار می گیرد و مصارف صنعتی باریجه در تهیه نوعی چسب مخصوص (چسب الماس) است.

وی با بیان اینکه زمان برداشت آن اواسط تابستان تا اواسط پاییز است، گفت: صمغ حاصل از گیاه دارویی جزء فرآورده های فرعی مرتع است و به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی، صنعتی در صادرات کشور نقش بسیار ویژه ای دارد.

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.