آخرین اخبار

شنبه, 1397/03/05 - 04:34
شهرستان سرخه
ندای سرخه گزارش می دهد؛
بانوی بسیجی سرخه ای پیشرو در اقتصاد مقاومتی
صفیه مونسان متولد سرخه، وی از سال 79 شروع به احیاء یکی از صنایع منحصر به فرد شهرستان سرخه در زمینه صنایع دستی و در راستای اقتصاد مقاومتی کرده است؛ و با آموزش جوانان سرخه گامهای مؤثری در این شهرستان برداشته است.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، خانم صفیه مونسان بسیجی پایگاه مقاومت حضرت رقیه (س) به عنوان زن کار آفرین نمونه در زمینه صنایع دستی« بافت حوله» در کرمان موفق به کسب رتبه برتر شده است.

مصاحبه با این بانوی بسیجی کارآفرین نمونه به شرح ذیل می باشد:

*از چه زمانی در بسیج فعالیت خود را آغاز کرده اید؟

باید بگویم من قبل از انقلاب با وجود شرایط سختی که حاکم بود و با وجود بارداری در تظاهرات شرکت می کردم و در فعالیتهای آن دوران تا جایی که مقدور بود حضور داشته و خانه ما نیز پناهگاهی برای کسانی بود که در تظاهرات شرکت کرده و  از دست ماموران شاه فرار می کردند که به خانه ما پناه می آوردند؛ در آن مقطع حساس و با وجود مشکلات بسیار و داشتن فرزند کوچک و همچنین با دستگیری همسر به دلیل فعالیتهای انقلابی که داشتند، دست از مبارزه بر نداشته و مصمم تر از قبل در راه دفاع از اسلام قدم برداشتم  وبر مشکلات غلبه کردم و این باعث نشده که از هدف خود دست بردارم ، بعد از انقلاب با فرمان امام خمینی(ره) به پایگاه بسیج رفته و عضو فعال بسیج شدم و فعالیت خود را در آنجا با پیروی از دستور امام راحل آغاز کردم.

*بعد از به ثمر رسیدن انقلاب فعالیت خود را چگونه جهت دادید؟

بعد از انقلاب و با شروع  جنگ ، از پشت سنگر به کمک رزمندگان رفتیم و با فعالیت در پایگاهای بسیج و در مساجد با بافت لباس ، درست کردن نان، دوخت سفره، جمع آوری کمکهای نقدی و غیری نقدی مردم و گوش به فرمان امام(ره) از هیچ تلاشی برای پیروزی اسلام فروگذار نبودم و با جان دل برای رضای خدا و برای پیروزی رزمندگان تلاش می کردیم.

*درحال حاضر در چه حوزه ای مشغول به فعایت هستید؟

در زمینه صنایع دستی و احیای صنعتی که در سرخه رو به فراموشی بود از سال 79 شروع به کار کرده ام و کارآموزان زیادی را در این زمینه پرورش داده ام ، در زمینه بافت حوله یکی از صنایع دستی سرخه فعالیت نمودم؛ باید بگویم با توجه به این که  قبلا با دستگاه قدیمی حوله بافته می شد و کار کردن با آن بسیار سخت بود؛ من به این فکر افتاد تا دستگاه جدیدی اختراع کنم که در خانه های آپارتمانی و ویلایی نیز بتوان از این دستگاه به راحتی استفاده کرد و منبع درآمدی کسب کرد و با این فکر و ایده این دستگاه را ساختم و اکنون برای  بافت حوله در سرخه از این دستگاه استفاده می شود که کار کردن با این وسیله راحت تر است.

*تا کنون به چند کارآموز در این زمینه آموزش داده اید ؟

در زمینه صنعت حوله بافی تا کنون 100 کار آموز داشته ام و در آخرین مقطع بافت حوله 25  نفر با من در این کار همکاری می کردند.

*آیا در زمینه دیگر نیز فعالیت دا شته اید؟

در بسیار از زمینه های هنری مثل قالی بافی، گلیم بافی، سفال گری، گلدوزی و.... فعالیت داشته و در این زمینه حدود 500 کارآموز را زیر نظر صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری آموزش داده ام و در زمینه آموزشی چندین  لوح تقدیر نیز کسب کرده ام.

*از موفقیتهای خود در این زمینه بگویید؟

در مورد صنایع دستی در چندین نمایشگاه که در سطح کشور  و استان و شهرستان برگزار شد به دعوت و حمایت صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سرخه شرکت کرده ام و در مقطع مختلف موفق به کسب لوح تقدیر شده ام و در شهر کرمان در نمایشگاهی که در آنجا به همت صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری برپا شده بود موفق به کسب رتبه برتر شدم وتا کنون موفق به کسب 45 لوح تقدیر از نمایشگاهای مختلف شده ام.

*توصیه شما به جوانان و نوجوانان چیست؟

اول از همه حفظ حجاب و متانت خود، و بعد از آن فعالیت در مسیر دین و اسلام و انقلاب و پاسداری از شعائر اسلامی است؛ من در هر جایی که باشم با روی خوش و با اخلاق  به جوانان و نوجوانان توصیه می کنم که به پدر و مادر خود احترام بگذارند، از مکتب ائمه بهره برده و اهل بیت را الگوی خود قرار دهند با پایبندی به اعتقادات و ارزشهای انقلاب اسلامی از خون شهدا پاسداری کنند و نگذارند خون شهدا پایمال شوند و همیشه سعی من بر این بوده است  تا با جوانان رابطه دوستانه برقرار کرده و به شاگردان خود و جوانان به مناسبتهای مختلف از صنایع دستی خود هدیه می دهم تا رابطه بهتری با آنان برقرار کرده  از آنان می خواهم که راه اسلام و خدا  را پیشه کنند و پیرو ولایت باشند زیرا این گونه به سعادت خواهند رسید.

* سخن آخر:

از مسئولان مخصوصاً صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سرخه  که در این راه و در راه احیای صنایع دستی شهرستان سرخه حمایتم کرده اند و در این راه تلاشهای ارزنده ای انجام داده اند تشکر و قدردانی می کنم؛  از آنان درخواست می کنم در صورت امکان سالنی را برای رشد و توسعه صنعت حوله بافی در اختیار من قرار داده تا با مجهز کردن این سالن بتوانم نیروی کار بیشتری را مشغول به کار کرده و برای شهرستان درآمدزایی بیشتری کسب کرده تا این نیز قدم مؤثرتری در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.