آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:11
شهرستان سرخه
يادداشت/
تحليلي بر علت حضور مستشاري ايران در سوريه
حمايت از سوريه در واقع تقويت بنيه دفاعي و عقبه استراتژيك جمهوري اسلامي ايران است كه با ايجاد موانع جدي در مقابل دشمنان ايران اسلامي از تحميل هزينه هاي بيشتر جلوگيري مي كند.

به گزارش خبرنگار نداي سرخه، در دوران قبل از انقلاب اسلامي ايران، آمريكا و بعضي از كشورهاي منطقه به دليل تعارض نداشتن گفتمان ر‍ژيم گذشته ايران(پهلوي) با آنها روابط دوستانه بود؛ ولي با پيروزي انقلاب و گفتمان آن(ضد استكباري و ضداستبدادي) و آزادي قدس، دشمني آمريكا و دوستانش با ايران اسلامي آغاز شد.
از ابتداي انقلاب تا امروز توطئه ها و برنامه ريزي هايي كردند كه موفق نشدند و طرح خاورميانه بزرگ هم با پيروزي حزب الله در جنگ 33 روزه و پيروزي نيروهاي فلسطيني در جنگ 52 روزه غزه از يك طرف و بيداري كشورهاي اسلامي از جمله مصر، تونس، ليبي و ... از سوي ديگر كه همه اينها با الهام گرفتن از انقلاب اسلامي است و باعث شد كه عربستان و ر‍ژيم صهيونيستي كه سابقه همكاري و هماهنگي طولاني در اين مدت داشته اند در يك فرايند اتحاد استرات‍ژيك قرار گرفته و آمريكا به عنوان حامي و متحد هر دو رژيم قاعده مثلث شوم را تشكيل دهند كه محصول اين قاعده شوم توسعه و گسترش تروريسم تحت عنوان داعش، براي جلوگيري از نفوذ انقلاب اسامي و فراهم كردن محيطي امن براي رژيم صهيونيستي به وجود آورند؛ بنابراين با اين گروه هاي تكفيري به كشورهاي لبنان، عراق و سوريه حمله كرده اند؛ حالا سؤال اين است كه علت حضور مستشاري ايران در كنار كشورهاي محور مقاومت به ويژه سوريه چيست.
***دلايل اعتقادي و ايدئولوژيك
بر اساس مبناي اعتقادي و اسلامي ما آب، خاك ... اصل نيست، آنچه مهم است وحدت عقيده مهم است كه بر اين اساس پيامبر گرامي اسلام (ص) مي فرمايند«كسي كه صبح كند و اهميتي به كارهاي مسلمانان ندهد او از ما نيست و كسي كه صداي مردمي را بشنود كه كمك خواهي از مسلمانان را مي دهد و پاسخي را ندهد، مسلمان نيست(كافي ثقه الاسلام كليني-ج2-ص164)
و يا در آيه 75 سوره مباركه نساء آمده است«چرا در راه خدا مردان و زنان و كودكان كه به دست ستمگران تضعيف شده اند، پيكار نمي كنيد.
و همچنين مولي علي(ع) فرموده اند«كونا لظالم حضما و مظلوم عونا؛ دشمن ستمگر و يا ستمديده باشيد».47 نهج البلاغه.
و در قانون اساسي ما هم بر اين موضوع تأكيد شده كه در اصل 152 آمده است«سياست جمهوري اسلامي ايران بر اساس نفي هر گونه سلطه جويي و سلطه پذيري، حفظ استقلال همه جانبه و تماميت ارضي كشور دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرتهاي سلطه گر و روابط صلح آميز متقابل با دول غيرمحارب استوار است.
در اصل154 آمده است:
جمهوري اسلامي ايران، سعادت انسان در كل جامعه بشري را آرمان خود مي داند و استقلال و آزادي و حكومت حق و عدل را حق همه مردم مي شناسد؛ بنابراين در عين حال خودداري كامل از هر گونه دخالت در امور داخلي ملت هاي ديگر از مبارزه حق طلبانه مستضعيفن در برابر مستكبرين در هر نقطه از جهان حمايت مي كند.
بنابراين در اين فضا دو قطبي حاكم است دار الكفر و دارالاسلام
در اين راستا ابوبكر البغدادي دشمن ما شيعه است و ما كاري با اسرائيل نداريم. در حقيقت اين همان رژيم صهيونيستي است و دارالكفر مي باشد و بر اساس قاعده نفي سبيل كه بر اين اعتقاد است كه كشورهاي اسلامي نبايد تحت سلطه دولت هاي غيراسلامي قرار بگيرند؛ اين قاعده سابقه ديرينه در تاريخ معاصر ما دارد كه فتواي مرحوم شيرازي راجع توتون و تنباكو و بحث كاپيتولاسيون توسط حضرت امام خميني(ره)
و در اين راستا هم مقام معظم رهبري بارها تأكيد كرده است و مي فرمايند« ما اسير محدوديت هاي مذهبي نشديم. ما نگفتيم اين شيعه است. اين سني است. ما توانستيم پشت برادران فلسطيني مان را در غزه و در ديگر مناطق ديگر تقويت كنيم(4/9/93)
***دلايل راهبردي و استرات‍ژيك
اولين كشوري كه انقلاب اسلامي را به رسميت شناخت و در طول دفاع مقدس حمايت هاي مادي و معنوي كرد سوريه بود.
هدف گروه هاي تكفيري از حمله به سوريه نابودي حزب بعث نيست؛ بلكه نابودي محور مقاومت است؛ زيرا تجربه شكست محور مقاومت را در جنگ 33 روزه حزب الله و 54 روزه غزه را مشاهده كرده اند.
در اين راستا كه مثلث شوم عربستان، رژيم صهيونيستي و آمريكا در شامات داعش را به وجود مي آورند و هيلاري كلينتون به دشواري هاي ديپلماسي اذعان مي كند كه داعش در واقع ساخته دست آمريكا با هدف تقسيم خاورميانه است و مي گويد من به 112 كشور جهان سفر كردم و با برخي از دوستان صحبت كردم و توافق حاصل شد كه به محض اعلام حكومت داعش آن را را به رسميت بشناسيم و هدف اصلي نابودي سوريه به عنوان كشور خط مقدم محور مقاومت و عقبه اصلي پشتيباني لجستيكي و تسليحاتي از حزب الله بود.
بنابراين جمهوري اسلامي ايران بر اساس راهبرد استراتژيك خود از سوريه حمايت مي كند و در اين راستا مقام معظم رهبري بيان داشته اند«جمهوري اسلامي ايران از سوريه به دليل حمايت از خط مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي دفاع خواهد كرد و با هر گونه دخالت در امور داخلي سوريه به شدت مخالف است».
***حفاظت از امنيت ايران
مولي علي(ع) مي فرمايند« به خدا قسم هيچ ملتي در خانه اش مورد حمله قرار نگرفت؛‌مگر اينكه ذليل شد.
ما بايد جنگ را به بيرون مرزهاي خود بكشيم. همان كاري كه دشمن آن را انجام مي دهد. دشمن چرا خانه خود را رها كرده و چند هزا ركيلومتر دورتر با ما جنگ مي كند؛
سوريه و لبنان و عراق به منزله سپري است براي جلوگيري از حمله نظامي اقدامات خصومت آميز آمريكا و رژيم صهيونيستي عليه ايران و عاملي است براي حفاظت از امنيت پيراموني ايران.
هزينه كردن براي حمايت از سوريه در واقع تقويت بنيه دفاعي و عقبه استراتژيك جمهوري اسلامي ايران است كه با ايجاد موانع جدي در مقابل دشمنان ايران اسلامي از تحميل هزينه هاي بيشتر جلوگيري مي كند.
مناقع ملي و كشوري در مختصات جغرافياي آن كشور محدود نمي شود؛ اصولاً بخشي از امنيت ملي هر كشوري، در خارج از مرزهاي آن كشورها تأمين مي شود؛ استقلال و امنيت و تماميت كشور از عناصر كليدي و حياتي منافع ملي است كه با هزينه براي كشورهاي در خط مقدم است؛‌حفظ مي شود و بحران آفريني منطقه غرب آسيا مقدمه اي براي بحران سازي در ايران و شكست آرمانها و اهداف انقلاب اسلامي است.
در اين راستا است كه اوباما مي گويد اگر ما به ايران حمله نظامي مي كرديم حزب الله لبنان امنيت تل آويو را به خطر مي اندازد.
و مقام معظم رهبري هم اظهار داشته اند كه اگر نبودند شهداي مدافع حرم ما بايد در كرمانشاه و همدان در مقابل آنها مي ايستاديم.
لذا آنچه كه ما در اين راه استوار كرده حمايت از محور مقاومت و دفاع از اهل بيت است و امروز اين قطره خونهاي پاك شهداي مدافع حرم است كه اين امنيت و آرامش را براي ما حاكم كرده است.
--------------------------------------------------------------------
يادداشت از : رضا فدايي- كارشناس ارشد مسائل سياسي
--------------------------------------------------------------------

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.