آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:26
شهرستان سرخه
کارشناس جامعه شناسی مطرح کرد؛
خطر اعتیاد به فضای مجازی در کمین نوجوانان و جوانان
کارگاه تخصصی آسیبهای اجتماعی در دبیرستان دخترانه آسیه(س) و مدرسه سمیه (س) شهرستان سرخه با حضور کارشناس جامعه شناسی با حضور دانش آموزان و مربیان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، معصومی کارشناس جامعه شناسی در کارگاه تخصصی آسیبهای اجتماعی با موضوع فضای مجازی در مدارس دخترانه آسیه(س) و سمیه(س) سرخه که به مناسبت هفته بسیج به همت حوزه بسیج دانش آموزی شهرستان سرخه و با مشارکت معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش برگزار شده بود، گفت: امروزه شاهد گونه  جدیدی از اعتیاد در جامعه هستیم و آن اعتیاد به فضای مجازی و تلفن همراه است که باید مراقب عواقب فضای مجازی و تأثیرات مخرب آن باشیم.

وی به تعریفی از اعتیاد پرداخت و افزود: زمانی که انسان به چیزی عادت می کند در صورت از دست دادنش، زندگیش از روال عادی خارج شد و فرد در زندگی دچار بحران های رو حی و روانی گشت دچار اعتیاد شده است.

این کارشناس جامعه شناسی گفت: یکی از آسیبهای فضای مجازی، اعتیاد به آن است که در جامعه ما نیز با استفاده روز افزون از تلفن همراه و فضای مجازی شاهد این مسأله هستیم.

معصومی بیان داشت: اعتیاد به فضای مجازی می توان مشکلات جدی تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبانش به وجود آورد؛ اگر کسانی که از این فضاها استفاده می کنند نتواند برای مدتی دوری از فضای مجازی را تحمل کنند درگیر اعتیاد شده اند؛ که متأسفانه شاهد این پدیده در میان جوانان هستیم؛ به طوری که برخی مدت زمان زیادی از وقت خود را صرف این موضوع کرده اند که این مسأله خود آغازگر آسیبهای متعدد است که از آن غافل هستند.

وی عنوان کرد: از جمله آسیب ها این فضای مجازی آسیب های خانوادگی، ارتباطی، عاطفی، روانی، جسمی و اقتصادی است که ناشی از عدم آگاهی و دانش نسبت به فضای مجازی است.

این کارشناس جامعه شناسی گفت: دانش‌آموزانی که درگیر شبکه‌های اجتماعی هستند؛ تمرکزشان بر درس کاهش می‌یابد و افت تحصیلی در میان دانش آموزانی که بیشتر از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند؛ مشهودتر است.

معصومی یکی دیگر از تبعات منفی و بسیار مهم شبکه های اجتماعی بر دانش آموزان را یادآورشد و گفت: شکل گیری ارتباط و دوستی با جنس مخالف که به هیچ عنوان برای گروه سنی نوجوان مناسب نیست و آسیبهای متعددی را به همراه دارد از دیگر تبعات و خطرات این فناوری است که نباید از آن غافل شد.

وی استفاده زیاد از فضاهای مجازی، شبکه های اجتماعی  و تلفن همراه در ایجاد آسیب‌های روانی در دانش‌آموزان را مؤثر دانست و تأکید کرد: همچنین استفاده بیش‌ازحد از این فضاها  در عدم کنترل اجتماعی دانش‌آموزان از سوی جامعه و خانواده نیز تأثیر بسزایی دارد.

این کارشناس جامعه شناسی افزود: در حال حاضر اکثر جوانان و نوجوانان به دلیل عدم آشنایی به استفاده صحیح ازفضای مجازی و شبکه های اجتماعی استفاده مفیدی از این فضاها را ندارند و استفاده نادرست از این فناوری باعث اتلاف وقت و بروزانواع و اقسام شکستهای عاطفی و احساسی برای فرد می شود.

معصومی عنوان کرد: برای اینکه از اعیتاد به فضای مجازی مصون باشید بهتر است مدت زمانی از روز تلفن همراه خود را خاموش کرده و از این فضا دور بمانید.

وی دانش آموزان را خطاب قرار داد و گفت: یکی دیگر از عادتها و اعتیادها که باید مورد توجه قرار گیرد گوش دادن بیش از حد به موسیقی است که امروزه وقت زیادی از دانش آموزان صرف این موضوع شده و آسیبهایی را نیز برای آنها به همراه خواهد داشت.

این کارشناس جامعه شناسی مضرات گوش سپردن به انواع و اقسام موسیقی را یادآور شد و گفت: افسردگی، ترغیب فرد به دوست یابی با جنس مخالف و اعتیاد به گوش دادن آهنگ از آسیبهایی است که فرد را درگیر می کند.

معصومی به دانش آموزان توصیه کرد: تا قبل از ازدواج از رابطه دوستانه با جنس مخالف پرهیز کند تا از احساسات و اعتماد شما سوء استفاده نشود زیرا ارتباط با جنس مخالف ممکن است شکست عاطفی برای شما به همراه داشته باشد؛ اراده شما را ضعیف و شما را نزد خانواد و دوستان ذلیل و خوار کند.

وی همچنین به بحث حجاب و لزوم این امر برای دختران مسلمان اشاره کرد و گفت: اعتقادات و ارزشهای دینی مثل حجاب و نماز ، روزه و احترام به والدین  را که قلباً پذیرفته اید را برای خود و برای رضای خدا انجام دهید. 

این کارشناس جامعه شناسی در ادامه به کلیه سوالات و ابهامات دانش آموزان در مورد فضای مجازی، ارزشها و اعتقادت دینی  پاسخ داد.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.