آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:16
شهرستان سرخه
مجید صبور مطرح کرد:
HIV ایدزپرچمدار بیماریهای عفونی رفتاری است
پزشک عمومی شبکه بهداشت شهرستان سرخه گفت: ایدز پرچمدار بیماری‌های عفونی رفتاری است؛ بنابراین لازم است از سنین دبستان نحوه مراقبت و پیشگیری از این بیماری را به فرزندان خود آموزش داد.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه: مجید صبور پزشک عمومی شبکه بهداشت شهرستان سرخه در جمع مردم این شهر در سالن جلسات شبکه بهداشت شهرستان سرخه با بیان اهمیت خودمراقبتی در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی و  ایدز، اظهار داشت: ایدز بیماری است که درصورت مبتلا شدن بدن به این ویروس سیستم دفاعی بدن را دچار اختلال کرده و از کار انداخته به طوری که فرد مبتلا ممکن است با یک سرماخوردگی جزئی جان خود را از دست بدهد؛ بنابراین آموزش مهارت‌‌های خودآگاهی به شیوه‌های جامعه‌پسند به افراد به ویژه کودکان و نوجوانان، نقش مؤثری در کاهش ابتلا به بیماری‌های عفونی خواهد داشت.

وی افزود: متأسفانه بسیار از موارد ابتلا به بیماری بر اثر عدم آگاهی رخ می دهد؛ بنابراین آموزش مهارتهای زندگی به ویژه خودآگاهی باید از دوران پبش دبستان آغاز شود.

این پزشک عمومی عنوان کرد: لزوم یادگیری مراحل رشد کودکی و نوجوانی و آموزش آن به فرزندان اهمیت زیادی دارد؛ از طرفی آموزش‌ باید در فضای مناسب و دور از جمع باشد، همچنین محتوای آن باید به شیوه رسمی بیان شود تا کودک یا نوجوان بداند که موضوع بیماریهای عفونی همچون ایدز بسیار جدی  است.

صبور بیان داشت: ایدز پرچمدار بیماری‌های عفونی رفتاری است؛ بنابراین می‌توان از سنین دبستان نحوه مراقبت و پیشگیری از این بیماری را به فرزندان خود آموزش دهیم؛ باید به آنها آموزش دهیم در صورتی که  به بیماری مبتلا شدند باید چه شیوه‌‌ای را در پیش گیرند؛ لزوم آموزش خودمراقبتی در زمینه عدم ابتلا به بیماری‌های عفونی و ایدز در سنین دوست یابی به ویژه در مورد پسران اهمیت زیادی دارد؛ همچنین لازم است راه‌های انتقال ایدز به آنها آموزش داده شود؛ متأسفانه هنوز برخی افراد معتقدند که رفتارهای پرخطر جنسی عامل ابتلا به ایدز نیست.

وی تصریح کرد: با پرهیز از رفتارهای پر خطر، پایبندی به ارزشهای اخلاقی و اسلامی و آموزش به افراد مجرد و متأهل برای پایبندی به خانواده، جامعه و همسر، استفاده ازابزاری که مانع از بروز ایدز شود از مبتلا شدن به این بیماری می توان پیشگیری کرد.  

این پزشک عمومی با بیان علائم این بیماری گفت:علائم ابتلا به ایدز، کم شدن وزن بدن بیش از 10 درصد در ماه، عرق شبانه، سرفه و تب،‌آفت‌های دهانی و تبخال بدون دلیل و اسهال طولانی مدت و بیش از یک ماه است.

صبور یادآور شد: متأسفانه افراد زمانی متوجه ابتلا به ایدز می‌شوند که ویروس وارد بدنشان شده ؛ ممکن است این ویروس 10 تا 20  سال علامتی از خود نشان ندهد؛ این در حالی است که ویروس در مدت نهفتگی قابل انتقال به شخص دیگر است و فرد بیمار از وجود این بیماری در بدن خود بی اطلاع است.

 

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.