آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:22
شهرستان سرخه
همتی عنوان کرد:
بهره برداری بهینه از گیاه بارچه به اقتصاد و تولید ملی کمک شایانی می کند
ریاست اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه گفت: می توان با استفاده از گیاه باریچه و بهره برداری بهینه از آن به اقتصاد و تولید ملی کمک شایانی کرد.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه؛ حمید رضا همتی ریاست اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه در بازدید از کپه برداری باریچه، در خصوص کاشت باریچه در این شهرستان گفت: در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی در 8 سامان عرفی اروانه،جوین، عبدل آباد، امامزاده عبدالله، آشنی، خنار، پادر و ایج در مساحت 1250 هکتار پروژه مشارکتی کپه کاری باریجه آغاز شده است که تاکنون بیش از 650 هکتار از آن زیر کشت رفته است.

وی با بیان اینکه این طرح یکی از طرحهای اقتصادی بسیار مطلوب در زمینه اقتصاد مقاومتی و خودکفایی است گفت: گیاه باریجه با برداشت سنتی و بدون فرآوری توسط کشاورزان و روستائیان به قیمتی بسیار پائین به مبلغ 100 هزارتومان برای هرکیلو فروخته می شود در حالیکه با برنامه ریزی دقیق و جامع و آماده سازی بستری برای  فرآوری این محصول می توان به آن را به ارزشی حدود 400 هزار تومان برای هرکیلو به اقصی نقاط جهان صادر کرد.

ریاست اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه با اشاره به موارد مصرف متعدد این گیاه با ارزش افزود: بیشترین میزان بهره برداری این گیاه در استانهای سمنان،خراسان و تهران صورت می گیرد؛ که به صورت متوسط از هر بوته به میزان 50 تا 150 گرم باریجه بدست می آید.

وی تصریح کرد: از باریجه در گذشته همراه با آنغوزه در ناراحتی های عصبی استفاده می شده که بنا بر اعتقادات دامداران مصرف بوته ی باریجه بوسیله حیوانات اهلی درمیزان و کیفیت تولید شیرآنها موثر بوده و در فواصل سرد سال که تامین علوفه مورد نیاز با مشکل مواجه می شود با جمع آوری ساقه های خشک این گیاه به تغذیه دام خود می پردازند.

همتی در خصوص اهمیت استفاده از این گیاه در جوامع امروزی گفت: باریجه در گذشته در درمان برخی اختلالات، درمان تنگی نفس و سرفه مزمن مورد استفاده قرار می گرفته و علاوه بر اثر نیرو بخش از خاصیت ضد نزله، ضد تشنج، ضد درد، ضد باکتری و ضد قارچ نیز برخوردار است که متاسفانه با رشد و توسعه جوامع امروزی و نیل به زندگی مدرن استفاده از این گیاه پر ارزش در طب داخلی به فراموش سپرده شده است.

ریاست اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه با اشاره به اینکه نباید از موارد مصرف صنعتی این گیاه غافل شویم بیان داشت: با بهره گیری از گیاه باریجه نوعی چسب مخصوص چسباندن سنگهای قیمتی نظیر الماس تهیه می شود که خاصیت بسیار مهم این نوع از چسب بی بو بودن و بی رنگی آن است.

وی تأکید کرد: می توان با استفاده از این گیاه و بهره برداری بهینه از آن به اقتصاد و تولید ملی نیز کمک شایانی کرد.

همتی گفت: اهمیت اصلی مصرف صنعتی باریجه استفاده از این گیاه معطر در صنایع عطر و ادکلن سازی می باشد که کشور فرانسه  از مشتریان اصلی بازار باریجه در کشور می باشد که با تلاش مسئولین و جذب سرمایه گذار می توان به صادرات این محصول به بازار های بین المللی اندیشید.

 

 

 

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.