آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:02
شهرستان سرخه
سروان سالاریان زاده مطرح کرد؛
پدیده معضل آفرین اعتیاد از مهترین چالشهای جامعه امروز/ «نه گفتن» را به کودکان بیاموزیم
رئیس پلیس موادمخدر شهرستان سرخه گفت:امروز شاهد هستیم که متأسفانه سن مصرف مواد افیونی کاهش یافته، گرایش زنان به اعتیاد افزایش یافته و همچنین تمایل استعمال مواد از شیوه سنتی به شیوه صنعتی تغییر کرده است.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه،سروان سالاریان زاده رئیس پلیس مواد مخدر شهرستان سرخه در کارگاه آموزشی پیشگیری از مواد مخدر که با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره آموزش و پرورش و نیروی انتظامی شهرستان سرخه در تالار یادگار امام (ره) این شهرستان برگزار شد در مورد اعتیاد به مواد مخدر و آسیبهای آن اظهار داشت: اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علت و دلایل گرایش بیمار توجه نشود درمان فقط برای مدت کوتاهی نتیجه بخش خواهد بود.

وی افزود: اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی،اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن خطری جدی برای جامعه است و نتنها یک خانواده براثر اعتیاد آسیب نمی بیند؛ بلکه یک بار مالی نیز بر دولت و جامعه تحمیل شده است و آسیبهای زیادی از این باب گریبان جامعه را خواهد گرفت.  

رئیس پلیس موادمخدر شهرستان سرخه گفت:امروز شاهد هستیم که متأسفانه سن مصرف مواد افیونی کاهش یافته، گرایش زنان به اعتیاد افزایش یافته و همچنین تمایل استعمال مواد از شیوه سنتی به شیوه صنعتی تغییر کرده است؛ که این تهدیدات اصلی اعتیاد در سطح جامعه است که همه باید در قبال آن هشیار و حساس باشیم.

سالاریان زاده عنوان کرد: از جمله آسیبهای اعتیاد در خانواده بی مسئولیت شدن فرد معتاد نسبت به خانواده، زن و فرزند است، طلاق از دیگر آسیبهای اعتیاد است؛ که سبب از هم پاشیدن کانون یک خانواده و بی سرپرست شدن فرزندان خواهد شد و می توان گفت؛ تأثیر طلاق به علت اعتیاد بر هیچ کس پوشیده نیست و همچنین اعتیاد از معضلات مهم امروز ایران است که نهاد اصلی جامعه یعنی خانواده را دچار آسیب کرده است.  

وی در ادامه به ویژگی های انواع مواد مخدر اشاره کرد و بیان داشت : شایع ترین مواد مخدر در حال حاضر شیشه است؛ مصرف شیشه سبب می شود بیش از ۶۰۰ سلول عصبی مغز بمیرند و حفره هایی در مغز پدید بیاید و سلولهای خاکستری مغز بمیرند که ترمیم دوباره هر کدام از این سلو لهای نیاز به زمان زیادی دارد و این یکی از عواملی است که فرد معتاد به شیشه دچار توهم شود .

رئیس پلیس موادمخدر شهرستان سرخه با بیان اینکه بهترین روش برای دورکردن جوانان و نوجوانان از دام اعتیاد ارائه آموزشهای لازم از سوی خانواده ها است؛ تصریح کرد: خانواده مهمترین و اساسی ترین نقش در پیشگیری از اعتیاد را  با همراه بودن با فرزند و محبت و مهربانی و دوست بودن با فرزندش دارد؛ آموزش مهارت‌های زندگی به كودكي كه قرار است به جامعه‌اي پاي گذارد كه هميشه خطر گرايش به يكي از آسيب‌هاي اجتماعي تهديدش کند ضروری است.

سالاریان زاده مهارت‌هايي همچون نه گفتن، اعتماد به نفس، تصميم‌گيري، دوست‌يابي و مواردي از اين دست  را یادآور شد و گفت: كودك امروز بايد به مهارتهایی را بیاموزد كه براي مقابله با خطراتي كه تهديدش مي‌كند، آماده و هوشیار باشد و نسبت به مسائل جامعه به درستی تصمیم بگیرد؛ زیرا اين خطر مي‌تواند از دعوت يك دوست همسال به كشيدن سيگار يا حتي شركت در يك مهماني آغاز شود و تا اعتياد به مواد مخدر پيش رود.

وي به والدين توصيه کرد ساعات بيشتري را با كودكان خود بگذرانند و تأکید کرد: مهارت‌هاي اجتماعي را به فرزندانتان بياموزند و به‌طور كلي تعامل مثبت و سازنده‌اي با فرزندان خود داشته باشند تا فرزندان از آسیبها و تهدیدات در امان بمانند.

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.