آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:03
شهرستان سرخه
یادداشت/
مردم به حقوق شهروندی واقف هستند!
حقوق شهروندی همان امنیت اجتماعی است ...

به گزارش خبرنگارندای سرخه؛ هر فرد در جامعه ای که زندگی می کند از حقوقی برخوردار است؛ حقوقی که جامعه ملزم به تأمین آن است؛ حقوقی که منجر به رفاه و هر چه بهتر زیستن افراد جامعه می شود که هم از لحاظ کیفی و کمی باید مورد توجه قرار گیرد که به آن حقوق شهروندی گفته می شود و تعلق به همه افراد جامعه اعم از مرد و زن و کودکان و توان خواهان که شامل سالخوردگان و معلولان می شود و باید به صورت مساوی و برابر و بدون هیچ تبعیض قومی، نژادی و مذهبی بین همه اقشار جامعه تقسیم شود.

حقوقی که شامل بهداشت و درمان، امنیت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی می شود.

هیچ کس حق توهین به افراد، قومیت ها و فرهنگ ها و مذاهب مختلف در جامعه را ندارد؛ امنیت افراد در جامعه باید تأمین باشد و هیچ کس حق تعرض به افراد ضعیف تر جامعه را ندارد. هر شهروند حق انتخاب مسئولان و رجال سیاسی کشور خود را دارد و کسی نمی تواند این حق را از مردم سلب کند.

بهداشت و درمان باید به صورت رایگان و به بهترین شکل ممکن به شهروندان خدمت رسانی کنند.

زنان نیز حق دارند از فرصت های اجتماعی خود استفاده کنند.

زنان باید از حقوق امنیتی و رفاهی و بهداشتی و آموزشی مناسبی برخوردار باشند، زیرا سرنوشت کشور در دست فرزندانی است که توسط زنان جامعه تربیت می شوند؛ پس هر چه وضعیت زنان در جامعه بهتر باشد نسل سالم تری در آینده خواهیم داشت؛ و شاهد رشد و شکوفایی کشور خواهیم بود و برای رشد کشور حقوق کودکان باید مورد توجه قرار گیرد؛ پس  هر چه آموزش و اطلاعات مناسب تری در اختیار فرزندان کشور قرار گیرد؛ آینده ای روشن تری برای جامعه رقم خواهیم زد و حل مسائل سالخوردگان و معلولان نیزحقوقی دارند که باید در اختیارشان گذاشته شود.

معلولان نباید دغدغه های شغلی داشته باشند، امکانات آموزشی و رفاهی و بهداشتی مناسب باید در اختیار این قشر از جامعه قرار گیرد؛ برای مثال محل رفت و آمد شهری طوری طراحی شود که افراد معلول جامعه برای استفاده از آن دچار مشکل نشوند؛ حمل نقل پیاده روها خیابان ها، اماکن باید برای همه جامعه طراحی شود.

حقوق شهروندی همان امنیت اجتماعی است؛ هر جامعه بشری برای رسیدن به رشد و پیشرفت ابتدا باید رفاه مردم کشور خود را تأمین کند و سر و سامان دهد؛ کشوری که مردم آن دغدغه های اجتماعی، شغلی، رفاهی، سیاسی و اقتصادی دارند؛ بدون شک به بن بست خواهد رسید.

پس هر فرد حق دارد از حقوق شهروندی خود دفاع کند؛ هر فردی که حق خود را نادیده بگیرد به خود و جامعه خود خیانت کرده است.

و این مواردی که در اینجا به آن اشاره شد حقوق شهروندی است که در قوانین کشور لحاظ شده و به  آن پرداخته شده است و همه ما به این قوانین واقفیم؛  موضوع اینجاست که این قوانین در مورد افراد مختلف چگونه اجرا می شود؟ و آیا همه به یکسان از این قوانین بهره می برند یا تبیعض ها و ناعدالتیها برخی را کاخ نشین و برخی را کوخ نشین خواهد کرد؛ و شاید بعضی ها  همچون نجومی بگیرها و اختلاس گران قانون نانوشته ای برای آنان اجرا می شود که با آن قانون از دیگر افراد جامعه متمایر می شوند.

به امید اینکه روزی قوانینی همچون قانون شهروندی که همگان از آن مطلعیم، برای همه به طوریکسان اجرا شود.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.