آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:03
شهرستان سرخه
تقی پور عنوان کرد:
بهترین هدیه به کودک تربیت محبت آمیز است
این روانشناس و مشاور گفت: برای آن‌که یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید لازم است عشق و علاقه خود را به او نشان دهید.

مهری تقی پور روان شناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار ندا ی سرخه در خصوص تربیت فرزندان اظهار کرد: برای این‌که والدین  در کار خود  یعنی تربیت فرزندان موفق شوند باید وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و حقوق فرزند را به‌جای آورند؛ تکریم و احترام به اولاد، عدالت میان فرزندان از مواردی است که باید مورد توجه والدین قرار بگیرد.

وی افزود: یکی از مسائلی که اکثر خانواده‌ها در رابطه با کودکان خود با آن مواجه هستند چگونگی تشویق کردن کودکان به کارهای خوب و پسندیده است.

این روانشناس و مشاور افزود: برخی خانواده‌ها برای تشویق فرزند خود به‌کار خوب به وی هدیه می‌دهند اما سؤال این‌جاست که آیا در این زمینه، تشویق و هدیه دادن تا چه میزان می‌تواند مؤثر باشد.

تقی پور عنوان کرد:خانواده‌هایی هم هستند که برای برحذر داشتن کوکان خود از انجام کارهای بد یا شیطنت به آن‌ها هدیه می‌دهند، ترسی که در این مورد وجود دارد این است که کودک نسبت به دریافت جایزه بعد از هر کار خوب و یا دوری از هر کار بد منتظر دریافت هدیه و جایزه بماند و به‌نوعی یک رفتار شرطی در فرزند شکل خواهد گرفت.

وی گفت: برای آن‌که یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید لازم است عشق و علاقه خود را به او نشان دهید؛به حرف‌های کودک‌تان گوش دهید؛ به او احساس امنیت بدهید و رفتارهای نامناسب او را مورد انتقاد قرار دهید، نه خودش را؛ صبور و شکیبا باشید؛ برای کودک‌تان وقت کافی در نظر بگیرید؛ تداوم و ثبات واکنش‌های شما برابر یک رفتار بسیار مهم است، زیرا باعث می‌شود کودک بداند چه زمان مورد نکوهش قرار می‌گیرد و چه زمان تشویق می‌شود و به این ترتیب گیج نمی‌شود.

این مشاور یادآور شد: والدین باید نونه یک الگو مناسب برای فرزندان خود باشند زیرا کودک در چند سال نخست زندگی خود همه کارهایش را از الگوهای پیرامون خود که در درجه نخست پدر و مادرش هستند الگوبرداری می کند و با تقلید از آنان رشد کرده و ساختار تربیتیش شکل می گیرد.

تقی پور در ادامه خاطر نشان کرد: بعد از والدین یکی از الگوهای کودکان و نوجوانان دوستان او هستند که در برخی از موارد الگو پذیری انان از دیگران بیشتر است و روی تربیت عقایدی و اخلاقی و رفتاری آنان تأثیر دارد که در این زمینه والدین باید هوشیار باشند و توصیه های لازم را به فرزند در مورد انتخاب دوست گوشزد کنند و والدین نیز باید شناخت کافی از دوستان فرزندشان  که با او در ارتباطند داشته باشند.

وی ابراز داشت: والدیتن باید برای تربیت بهتر فرزندشان با آنان رابطه دوستان و محبت آمیز برقرار کرده و بین فرزندانشان تبعیض قائل نشوند که رعایت عدالت از جمله توصیه های همیشگی در مورد فرزندان و تربیت آنها در خانواده است و همچنین  متناسب با سن فرزنداشان با او برخورد نمایند و در کاهرای اجتماعی او را مشارکت دهند.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.