آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:00
شهرستان سرخه
امام جمعه سرخه:
قیام 19 دی سال 56 آغازگر حرکت انقلاب اسلامی ایران است
امام جمعه سرخه گفت: قیام 19 دیماه مردم در سال 56 حادثه بزرگ و آغازگر حرکت انقلاب اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی فاطمی بصیر در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه ضمن تبریک میلاد خجسته امام حسن عسکری (ع) یازدهمین امام شیعیان اظهار داشت: ایشان القاب بیشماری همچون زکی، فاضل، امین، طاهر، صدیق، صامت، امین الله، علام، سراج، اهل الجنه، خزائن الوصین و ... دارند که همه اینها ریشه و برگرفته از روایات موجود است و گویای شخصیت آن امام همام و بزرگوار می باشد.

وی افزود: امام حسن عسکری(ع) ویژگی پیروان آل الله و ائمه اطهار را در 10 بند برشمرده اند که از جمله آنها به دست کردن انگشتری در دست راست، اذان و اقامه را دو تا دو تا گفتن، خواندن قنوت، خواندن نماز صبح هنگام دمیدن سپیده، خضاب کردن موی سر و صورت است.

امام جمعه سرخه در ادامه سخنان خود با اشاره به ولات حضرت معصومه(س) بیان داشت: در ولادت این حضرت اختلاف است که دلیل آن نیز خفقان دوران رژیم فاسد بنی امیه و بنی العباس بوده است که نمی توانستند به راحتی ولادت ها و شهادت ها را ثبت کنندو جای تأسف دارد که درکتابهای تاریخ اسم کنیزها و رقاصه های بنی امیه و بنی العباس ثبت شده اما تولد و شهادت ائمه اطهار در سکوتی مرگبار واقع شده است و به همین دلیل اختلافاتی در این خصوص وجود دارد که برای مثال عده ای قائل به این هستند که حضرت معصومه در سال 183 هجری و عده ای دیگر می  گویند 173 که این قول قوی تر است و یا در مورد تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) و محل دفن ایشان و یا حضرت زینب(س) که اقوالی در خصوص محل دفن ایشان است که عده ای می گویند دمشق و عده ای دیگر مصر را محل مزار مطهر ایشان می دانند.

حجت الاسلام والمسلمین فاطمی بصیر در ادامه به قیام مردمی 19 دی قم اشاره کرد و گفت: این قیام به این صورت شکل گرفت که در روز 17 دی ماه 56 مقاله ای با عنوان استعمار سرخ و سیاه با امضای احمد رشیدی مطلق در سالروز کشف حجاب به چاپ رسید و در این مقاله به ساحت مرجعیت به ویژه امام خمینی(ره) توهینات وقیحانه ای شده بود و روحانیون را ارتجاع سیاه و امام را مرتجع ترین عوامل استعمار و مناسب ترین فرد برای انقلاب سفید مطرح کردند.

وی افزود: وقتی مقاله چاپ شد و در اختیار علما و مراجع قم و مردم این شهر قرار گرفت مراجع درس ها را در حوزه تعطیل و بازار تعطیل شد و علما و مردم در روز 18 دی بهمنزل آیت الله سیدمحمدرضا گلپایگانی رفتند و صبح روز 19 دی نیز این دیدارها با دیگر مراجع قم ادامه داشت تا عصر که جمعیت 10 هزار نفری با موجی آرام به سمت منزل آیت الله مشکینی در حرکت بودند که با برخورد رژیم و تیراندازی شهربانی آن زمان مواجه شدند.

امام جمعه سرخه گفت: این حرکت مردم قم جرقه ای برای انقلاب اسلامی بود و از قم شروع و به تدریج در نقطه نقطه ایران گسترش و فراگیر شد.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.