آخرین اخبار

پنجشنبه, 1397/03/03 - 08:37
اخبار ایران و جهان
آشنایی با رشته‌های شاخه کاردانش
معرفی رشته «برق ساختمان»/ نصب دوربین‌های مدار بسته، روشنایی و دزدگیر ساختمان را به دست این هنرجویان بسپارید
هنرجویان رشته «برق ساختمان» به صورت تخصصی با سیستم روشنایی ساختمان و همچنین موارد تکمیلی برق ساختمان اعم از آیفون تصویری، دزدگیر، دوربین‌های مداربسته اماکن، برق اضطراری و راه‌اندازی الکتروموتورهای سه فاز و تک‌فاز آشنا می‌شوند.

به گزارش ندای سرخه،‌ رشته «برق ساختمان» در زمینه صنعت از گروه برق و رایانه قرار دارد.

*معرفی رشته

رشته برق نیز مانند بسیاری از رشته‌های زمینه صنعت بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است و هر چه هنرجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، می‌توانند موفقیت بیشتری کسب نمایند.

هنرجوی برق باید ذهنی خلاق و تحلیل‌گر داشته باشد؛ همچنین به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشد، چون گاهی اوقات هنرجویانی وارد این رشته می‌شوند که در ریاضی و علوم قوی بوده ولی در کارهای عملی ضعیف‌ هستند.

رشته برق ساختمان هم یکی از گرایش‌های رشته برق است. در این رشته هنرجویان به صورت تخصصی در زمینه سیستم روشنایی و برق ساختمان به صورت کامل و همچنین موارد تکمیلی برق ساختمان اعم از آیفون تصویری، سیستم اعلام حریق، دزدگیر، دوربین‌های مداربسته اماکن، درب اتوماتیک، برق اضطراری و راه‌اندازی الکتروموتورهای سه فاز و تک‌فاز آشنا می‌شوند.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

نوع مهارت‌های فنی که هنرجویان در طول دوره آموزش می‌بینند شامل «نقشه‌کشی مقدماتی»، «فلزکاری» و «لحیم‌کاری» است.

*آینده‌ تحصیلی و شغلی

هنرجویان این رشته پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در نیروگاه‌ها استخدام شوند و یا در امر سیم‌کشی ساختمان‌ها یا به عنوان نصاب سیستم‌های حفاظتی و کنترلی فعالیت کنند.

همچنین در صورت تمایل به ادامه تحصیل، هنرجویان فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند در یکی از گرایش‌های رشته مهندسی برق در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به ادامه تحصیل بپردازند.

* ساعت آموزش

رشته «برق ساختمان» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه، 50 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «برق کار ساختمان درجه 2 متشکل از 10 واحد نظری و 9 واحد عملی»، «ریاضی 1 متشکل از 2 واحد نظری»، «نصب سیستم زمین حفاظتی(اجرای ارتینگ) متشکل از یک واحد نظری و یک واحد عملی»، «برق کار ساختمان درجه 1 متشکل از 4 واحد نظری و 6 واحد عملی»، «مونتاژکار و نصاب تابلوهای برق متشکل از 6 واحد نظری و 6 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

فارس

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.