آخرین اخبار

جمعه, 2018/02/23 - 21:48
اخبار ایران و جهان
صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد
۶ میلیون یورو از بدهی ۵۰ میلیون یورویی ایران از کوبا وصول شد
در اجرای یادداشت تفاهم‌نامه سه جانبه بین صندوق ضمانت صادرات ایران، بانک توسعه صادرات ایران و بانک خارجی کوبا که شهریور ماه سال گذشته در هاوانا به امضا رسید، تاکنون ۶ میلیون یورو از بدهی طرف کوبایی وصول شده است.

به گزارش ندای سرخه به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران سیدآرش شهرآیینی که برای پیگیری وصول مطالبات کشورمان از دولت کوبا به آن کشور سفر کرده، اظهار داشت: با اشاره به اهمیت و دشواری بازیافت و وصول مطالبات خارجی، با پیگیری‌ها و مذاکرات مداوم با دولت و بانک مرکزی کوبا و حمایت وزارت امور خارجه، موضوع تجدید ساختار بدهی‌های کوبا به سرانجام رسیده و طرف کوبایی شش میلیون یورو از بدهی حدود 50 میلیون یورویی خود را پرداخت کرده است.

عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: طبق توافق‌نامه منعقده سال گذشته، مقرر شد طرف کوبایی ماهانه یک میلیون یورو در سال 2017 و حدود دو میلیون یورو در سال 2018 پرداخت کند که تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است.

شهرآیینی افزود: بر طبق قرارداد متممی که هفته گذشته میان صندوق ضمانت صادرات، بانک توسعه صادرات و بانک خارجی کوبا در هاوانا به امضا رسید اختلافات باقیمانده میان طرفین در خصوص میزان اصل و سود حل و فصل شد و سند الحاقیه به امضا رسید.

وی بیان داشت: با تعامل خوبی که میان بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران شکل گرفته، سایر مطالبات خارجی این دو نهاد به زودی بازیافت شود.

شهرآیینی گفت: در صورت ادامه عمل به تعهدات طرف کوبایی، موضوع اعطای اعتبارات صادراتی جدید در سال آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: اعتبارات موضوع توافقنامه مذکور، حدود ده سال قبل برای خرید کالا و خدمات از شرکت‌های ایرانی به دولت کوبا از طریق بانک اکستریودو کوبا اعطا شده بود و صندوق ضمانت صادرات ایران، ریسک عدم بازپرداخت طرف کوبایی را به پشتوانه تضمین دولتی کوبا عهده‌دار شد. در ادامه به دلایل مختلف، دولت کوبا نتوانست در سررسید، به تعهدات خود عمل کند.

شهرآئینی در تشریح خط اعتباری ایجاد شده بین ایران وکوبا افزود: این منابع از محل حساب ذخیره ارزی تامین شده بود و خط اعتباری از سوی بانک توسعه صادرات ایران به بانک «اکستریو دو کوبا»اعطا شد.

وی با اشاره به اینکه در مکانیسم اعتبار خریدار، شرکت‌های صادرکننده ایرانی از همان ابتدا پول خود را از این محل دریافت کرده بودند، اما این بانک و صندوق هستند که درگیر این بدهی‌ها شده‌اند، عنوان داشت: صندوق تاکنون بیست و دو میلیون یورو از خسارت مذکور را به بانک توسعه صادرات پرداخته و مابقی بدهی قرار است مستقیماً توسط طرف کوبایی بازپرداخت شود.

سیدآرش شهرآئینی، فعال سازی مجدد خطوط اعتبار خریدار به مقصد بازارهای واردکننده کالا و خدمات ایرانی را از برنامه‌های مهم سال جاری بانک و صندوق عنوان کرد.

فارس

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.