آخرین اخبار

جمعه, 2018/02/23 - 21:48
اخبار ایران و جهان
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی:
ادغام بانک‌ها یک استراتژی برای کاهش هزینه‌ و بهبود استانداردهاست/ اوراق بدهی رقیب نرخ سود بانکی شده است
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: ادغام بانک‌ها یک استراتژی برای کاهش هزینه‌ها و بهبود استانداردها است، اما قطعا مشکلات بانک‌ها با ادغام حل نمی‌شود.

به گزارش ندای سرخه، علی دیواندری امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین همایش پولی و ارزی بانک مرکزی در دهم و یازدهم تیر ماه، اظهار داشت: محور اصلی همایش امسال ثبات مالی: بستر رشد اقتصادی پایدار است و سخنرانی‌ها و مقالاتی که در همایش ارائه می‌شود، در این چارچوب است.

وی افزود: محورهای همایش، نقش بانک مرکزی در حفظ ثبات مالی، ساختار نهادی و عملیاتی بازار سرمایه  بدهی و ثبات مالی، آثار عدم تعادل بودجه و عملیات شبه مالی دولت بر ثبات مالی است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به جزئیات این محورها گفت: آثار عدم تعادل بودجه و عملیات شبه مالی دولت بر ترازنامه بانک‌ها و بانک مرکزی، آثار عدم تعادل بودجه دولت بر تعادل بازار بدهی و راه‌کارهای رفع آثار نامطلوب بودجه دولت بر ثبات مالی از جزئیات این محور این است.

* حجم بازار بدهی به 40 هزار میلیارد تومان رسیده است

دیواندری با اشاره به افزایش حجم بازار بدهی به 40 هزار میلیارد تومان، تصریح کرد: دولت هم از طریق بودجه سالیانه و هم صدور اوراق وارد بازار بدهی می‌‌شود و تجربه سال‌های گذشته تجربه خوبی است و در همایش امسال به این موضوع پرداخته خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به نرخ سود اوراق بدهی، گفت: اوراق بدهی به یکی از رقبای نرخ سود بانکی تبدیل شده و باید این موضوع از بُعد کلان مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

* افزایش رشد بخش غیرنفتی اقتصاد در زمستان 95

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه برای دستیابی به رشد پایدار اقتصادی نیاز به حرکت در یک بستر باثبات است، ادامه داد: نرخ رشد اقتصادی کشور در سال گذشته 12.5 درصد و رشد بخش غیرنفتی 3.3 درصد بوده است که البته با توجه به اینکه رشد غیرنفتی اقتصاد در سه ماهه چهارم سال 95 به 5.4 درصد افزایش یافته، می‌توان به افزایش رشد اقتصادی (رشد غیرنفتی) در سال 95 امیدوار بود.

دیوانداری با اشاره به محور سلامت بانکی: اصلاحات و چالش‌ها، گفت:‌ارتقای نظام نظارت بر بانک‌ها، اجرای کامل استاندارد بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بانکداری ایران: فرصت‌ها و چالش‌ها و مطالبات غیرجاری، دارایی‌های منجمد و راه‌کارهای اصلاح ترازنامه بانک‌ها در این همایش بررسی می‌شود.

*‌بانک مرکزی معتقد به اجرای تدریجی و گام به گام IFRS است

وی افزود: درخصوص اجرای IFRS دو دیدگاه وجود دارد؛ عده‌ای معتقد به اجرای کامل آن هستند و بانک مرکزی معتقد است این استاندارد گزارش‌گری باید به صورت تدریجی و گام به گام انجام شود و در همین راستا این موضوع در همایش با حضور متخصصان بورس، بانک مرکزی و حسابرسی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به گفته دبیر بیست و هفتمین همایش پولی و ارزی رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، معاون اول رئیس جمهور و قائم مقام بانک مرکزی از سخنرانان کلیدی این همایش هستند.

* ادغام بانک‌ها یک استراتژی برای کاهش هزینه‌ها و بهبود استاندارهاست

وی در مورد بحث ادغام بانک‌ها گفت: ادغام یک استراتژی در جهت کاهش هزینه‌ها و بهبود استانداردهای مالی همواره مطرح است.

دیواندری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به اینکه ادغام بانک‌ها در بانکداری بین‌الملل مرسوم نیست و فرایند سختی برای ادغام کامل مجموعه‌های بانکی باید انجام شود، به نظر شما ادغام می‌تواند راهکار مناسبی برای حل مشکلات و چالش‌های نظام بانکی باشد، اظهار داشت: ادغام برای بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌ها انحام می‌شود، اما قطعا مشکلات بانک‌ها با ادغام حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: این را باید در نظر داشته باشیم که نتایجی که از ادغام بانک‌ها و موسسات در ایران ذکر می‌شود، این موارد ادغام نبوده، بلکه تجمیع موسسات و تبدیل آن به یک موسسه یا بانک جدید بوده است و یا اینکه امور اجرایی یک موسسه منحل شده به بانک دیگری محول شده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: ادغام یک بحث عقلایی است، اما نباید خلط مبحث شود و موضوعات روز را هم به آن مرتبط دانست هر چند که بنده معتقدم بهتر بود، بحث ادغام در این شرایط مطرح نمی‌شد و در گام اول مشکل نقدینگی بانک‌ها برطرف می‌شد.

فارس

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.