آخرین اخبار

شنبه, 1397/03/05 - 04:49
شهرستان سرخه
.
چند حدیث از امامان و سخنان بزرگان در باره ی کتاب و کتابخوانی + عکس نوشته
«آینده روشن با خانواده کتابخوان» به عنوان شعار بیست و ینجمین دوره از هفته کتاب انتخاب شد است.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه؛ دبیر شورای سیاست‌گذاری بیست‌ و ‌پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران «آینده روشن با خانواده کتابخوان» را به عنوان شعار این  دوره از هفته کتاب انتخاب کرده است؛ لذاخانوادها باید فرزندان خود را با کتاب آشنا کنند و آنان را تشویق به خواندن کتاب کنند.  

کتاب بهترین درمان برای بیمارهای فکری و غذای روح است و همچنین خواندن کتاب با نیت خالص عبادتی بزرگ محسوب می شود.

   امیرالمومنین علی(ع) در مورد ارزش و جایگاه کتاب می فرماید:  «کتابها بوستانهای دانشمندان است ».

بزرگان عصر حاضر نیز در مورد مطالعه و ارزش کتاب سخنان فروانی از خود به یادگار گذاشته اند: حضرت امام خمینی(ره) در مورد موضوع کتاب و کسب دانش می فرماید: «با اراده و عزم راسخ خود به طرف علم و عمل و کسب دانش و بینش حرکت نمایند که زندگی زیر چتر علم و آگاهی آن قدر شیرین و انس با کتاب و قلم و اندوخته ها آن قدر خاطره آفرین و پایدار است که همه ی تلخیها و ناکامیها دیگر را از یاد می برد.»

همچنین حضرت آیت الله خامنه ای در این زمینه بارها سخنان ارزشندی نقل نموده اند و همیشه جوانان را توصیه به کتابخوانی کرده اند؛ ایشان می فرمایند:« کتاب خوب؛ یکی از ابزارهای کمال بشری است، کتابخوانی برای یک ملت فریضه و واجب است .»

  دانشمندان و نویسندگان  گذشته و حال نیز با تشویق انسان به خواندن کتاب در وصف این گنجینه دانش سخنانی از خود بجای گذاشته اند.  

استاد سعید نفیسی در مورد جایگاه کتاب می گوید: کتاب؛سند فرهیختگی و حیات جامعه هاست ، در تاریخ هر ملتی شکوفایی و بالندگی اش را با کتابهایش می توان اندازه گرفت.

مشاهیر و دانشمندان خارجی نیز در مورد مطالعه و ارزش کتاب همچون سقرط، ولتر، ویکتو هوگو ، انشتن و سایر بزرگان کتاب را همانند گنجینه ای برای بشر دانسته اند و مردم را به خواندن کتاب برای پیشرفت و دستیابی به علوم تشویق نموده اند و حتی خوشبختی را در دانش ، علم و مطالعه توصیف کرده اند؛ همچون ویکتو هوگو که می گوید: «خوشبخت کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد: یا کتابهای خوب ٰیا دوستانی که اهل مطالعه کتاب باشند . »

مانیز باید با درس گرفتن از پند و اندر بزرگان بدانیم که هرچه بیشتر کتاب بخوانید بیشتر از زندگی واقعی بر خوردار خواهیم شد.      

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.