آخرین اخبار

دوشنبه, 2018/03/19 - 12:22
شهرستان سرخه
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه:
حمام "بیرون دژ" تنها حمام تاریخی فعال در استان سمنان است
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه گفت: حمام "بیرون دژ" تنها حمام تاریخی فعال در استان سمنان است.

بهمن اخلاقی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه، اظهار کرد: حمام بیرون دژ در شهرستان سرخه مربوط به دوره قاجاریه با شماره ثبت 4435 است.

وی خاطرنشان کرد: این حمام آذرماه سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و تنها حمام تاریخی فعال در استان سمنان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه افزود: مداخلات بناهایی که بعضا به صورت کاملاً غیراصولی صورت می  گیرد؛ به سازه بنا آسیب می رساند و به عنوان نمونه ترک های موجود در طاق های ناشی از بار اضافی  در بام و استفاده از مصالح  ناهمگون در نمای داخلی است که در سال جاری با سبک سازی، استحکام بخشی و لیزولاسیون با مصالح سنتی تا مرحله کاهگل صورت پذیرفت.

وی بیان کرد: هورنوها غیرهمگون نیز مجدد بازسازی و نصب شد در فضاهای داخلی و ترک های قابل مشاهده موجود نیز ناشی از استفاده مصالح سیمان نازک است که بر اثر عوامل محیطی موجود و ناسازگاری ها مصالح سنتی امری عادی  می باشد که می بایست از بنا جدا شود.

در ذیل این گزارش؛ عکس هایی از این حمام تاریخی را در دو مرحله قبل و بعد از مرمت مشاهده می کنید:

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.