آخرین اخبار

دوشنبه, 2018/03/19 - 12:14
شهرستان سرخه
مسئولان در همایش جشن درختکاری سرخه؛
حفظ منابع طبیعی از ایجاد آن مهم تر است
همایش جشن درختکاری همزمان با نخستین روز از هفته منابع طبیعی و درختکاری در سالن فرهنگسرای باران سرخه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ندای سرخه، همایش جشن درختکاری همزمان با نخستین روز از هفته منابع طبیعی و درختکاری در سالن فرهنگسرای باران سرخه با حضور جمعی از مسئولان و مردم  برگزار شد.

مهمتر از کاشت درخت؛ حفظ منابع طبیعی و نگهداری از آن است

حمیدرضا همتی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه در این همایش ضمن تبریک هفته منابع طبیعی و روز درختکاری اظهار کرد: هشت شهرستان در استان در ورودی و خروجی شهرهایشان قرار بر این است که درخت بکارند و شهرستان سرخه نیز از این امر مستثنی نیست و در ورودی دانشگاه پیراپزشکی، ورودی شرقی و غربی غرس درخت را در دستور کار دارد.

همتی بیان کرد: دانشگاه پیراپزشکی نیز قرار است در داخل محوطه دانشگاه 600 درخت بکارد و در دو بحث آبیاری و نگهداری نیز خود مسئولان دانشگاه متولی هستند و در بحث آبیاری درخت های کاشته شده در ورودی های شرقی و غربی شهرستان سرخه نیز شهرداری این امر را متقبل شده است.

وی با تأکید بر اهمیت مبحث درختکاری و حفظ منابع طبیعی گفت: بحث زیباسازی فضای شهر یکی از مباحث مهم است؛ و مهمتر از آن پس از کاشت و زیباسازی حفظ و نگهداری آن است که آحاد مردم از کوچک و بزرگ باید به این امر مهم اهتمام ویژه ای داشته باشند.

همتی اظهار کرد: در هفته منابع طبیعی  35 هزار اصله نهال در شهرستان سرخه بین ادارات نهادهای دولتی و اشخاص کارخانجات موسسات خصوصی و بطور کلی بین همه مردم بطور رایگان توزیع می شود.

وی خاطرنشان کرد: این درختان شامل کاج تهران، زبان گنجشک، اقاقیا، سرو خمره ای، توت، سرو شیراز، بید و ... می باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه گفت: همچنین تعدادی نهال گلدانی نیز در مراسم نماز جمعه توزیع می شود.

دانش منابع طبیعی و اهمیت حففظ آن در جامعه تبیین شود/متولیان امر فعال تر وارد عمل شوند

محمد تقی ادهم معاون فرماندار سرخه نیز در این همایش ضمن تبریک هفته منابع طبیعی بر لزوم تبیین اهمیت منابع طبیعی و حفظ و نگهداری آن تأکید کرد.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش یکی از مجموعه هایی است که می تواند در تبیین و ترویج فرهنگ حفظ منابع طبیعی و آموزش مفاهیم و دانش منابع طبیعی نقش بسزایی داشته باشد.

معاون فرماندار سرخه با بیان اینکه متأسفانه در زمینه تبیین دانش منابع طبیعی و حفظ آن ضعیف عمل کرده ایم، گفت: زمین و آب را خداوند در اختیار بندگانش قرار داده است و ما به عنوان یک مخلوق موظف به حفظ و نگهداری از این منبع لایزال الهی و خدادادی سهم مهم و اثرگذاری داریم.

ادهم تأکید کرد: باید در مدارس بیش از پیش بر امر آموزش مفاهیم و دانش منابع طبیعی توجه شود تا کودکان، نوجوانان و جوانان که آینده سازان این مملکت هستند؛ در امر مهم حفظ منابع طبیعی نقش داشته باشند و اهمیت آن را بدانند و علاوه بر مدارس و آموزش و پرورش متولی این امر یعنی منابع طبیعی و آبخیزداری باید فعال تر و پویاتر از گذشته در این زمینه وارد عمل شود.

فلسفه کاشت نگهداشت است

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صادق بخشی رئیس اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان سرخه نیز در این همایش با تأکید بر استفاده صحیح همه مردم از منابع طبیعی و خدادادی گفت: باید در  حفظ منابع طبیعی و محیط زیستمان نهایت تلاشمان را داشته باشیم.

وی با بیان این جمله که دیگران کاشتند ما خوردیم و ما می کاریم تا دیگران بکارند، گفت: اگر بنا به کاشت درخت هست؛ کاشت درخت میوه دار باید در اولویت قرار بگیرد.

رئیس اداره سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان سرخه بیان کرد: بحث مراقبت بسیار مهمتر از کاشت است و باید گفت فلسفه کاشت نگهداشت است و ما باید این امر را در حفظ و نگهداری از محیط زیست مد نظر داشته باشیم.

بخشی با تأکید بر اینکه همه ما موظف به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی پیرامون مان داریم حتی اگر یک نهال باشد، گفت: یکی از مسائل مهم در کاشت درخت؛ نیت کاشت است؛ چرا که برای مثال برخی  درخت انگور می کارند تا استفاده ای نادرست و خلاف شرع داشته باشند که این امر بسیار مضموم و مورد لعن اولیای و انبیای الهی نیز قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش؛ اجرای نمایش توسط دانش آموزان کانون پرورشی فکری درسالن باران به مناسبت هفته درختکاری از دیگر برنامه های این همایش بود.

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.