آخرین اخبار

پنجشنبه, 1397/03/03 - 08:39
شهرستان سرخه
رئیس اداره میراث فرهنگی سرخه:
سنت های نوروز در شهرستان سرخه به فراموشی سپرده نشود
رئیس اداره میراث فرهنگی سرخه با بیان اینکه سنت های نوروز در شهرستان سرخه نباید به فراموشی سپرده شود؛ خبر داد: سنت نوروزخوانی در سرخه مجددا احیا می شود.

بهمن اخلاقی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه اظهار داشت: سالیان زیادی است که سنت نوروزخوانی در سرخه به دست فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: بر این اساس تصمیم بر این شد که این سنت دیرینه و کهن را پس از سال ها در شهرستان سرخه احیا کنیم و این سنت دیرینه در شهرهای دیگر استان نیز برگزار خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه بیان کرد:  نوروزخوانی از جمله آیین های ریشه دار و قدیمی یی است که از حدود بیش از هزار سال پیش تا کنون در مناطق مختلف ایران رواج داشته است و برخی ها بر این باورند که نوروزخوانی در ایران پیش از اسلام وجود داشته است و مضامین آن در ایران قبل از اسلام توصیف طبیعت و مژده  بهار  بوده است.

اخلاقی عنوان کرد: این آیین پس از اسلام، علاوه بر اینکه وصف طبیعت و بشارت های بهار را در خود حفظ کرده است، خود را با مضامین ستایش الله و ائمه ی اطهار و روایات دینی منطبق کرده است و نوروز خواني در واقع آیینی بوده است که در آن شعر و موسيقي و آواز و نمايش در کنار يکديگر مي آمدند و مردم را به جشن و سرور مهمان می کردند.

وی بیان کرد: امسال سرخه در نظر دارد که سنت نوروزخوانی را با کمک گروه فرهنگی هنری فانوس چاشم که تعداد گروهشان 20 نفر هستند و دو نوازنده آنها را همراهی می کنند مردم را با شادی و سرور در آستانه نوروز همراه سازند و برای مردم فضایی شاد و مفرح را در آستانه نوروز با مژده بهار فراهم کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه گفت: این مراسم عصر امروز پنج شنبه ساعت 16:30 در سرخه از درب خانه تاریخی حشمت الدوله آغاز و در محله های کالان و مسجد امام هادی و حمام بیرون دژ با مردم همراه خواهد شد.

اخلاقی بیان کرد: هنرمندان برگزار کننده این آیین با پوشش لباس های سنتی و آوازهای سنتی ایرانی این هنر دیرین را پاس خواهند داشت و از عموم مردم دعوت به عمل می آید تابا شور و حرارت در این آیین شرکت کنند و همچنین هدایایی برای کودکان در نظر گرفته شده است و امیدواریم که احیای این سنت سبب شود که همه ما سنت های اصیل و ریشه دارمان را به دست فراموشی نسپاریم.

 

 

 

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.