آخرین اخبار

پنجشنبه, 1397/03/03 - 08:32
اخبار ایران و جهان
روزنامه انگلیسی مطرح کرد
مواضع آمریکا در گفت‌وگوی برجامی با اروپا با حضور «پامپئو» افراطی‌تر می‌شود
یک روزنامه انگلیسی در آستانه دور سوم مذاکرات اروپا و آمریکا پیرامون برجام و برای حفظ واشنگتن در این توافق نوشت، اکنون با انتخاب وزیر خارجه جدید، آمریکا مواضع افراطی‌تری می‌گیرد.

یک تیم از مقامات سیاست خارجی آمریکا با همتایان اروپایی خود در برلین امروز پنجشنبه (24 اسفند) دیدار می‌کنند تا برای دور سوم سعی خود را در راستای نگه داشتن آمریکا در برجام به کار گیرند.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت، دو دور گذشته گفت‌وگوها میان اروپا و آمریکا پیرامون برجام، در لندن و پاریس برگزار شد اما طرفین موفق به حصول توافق نشده بودند. یک فرد مطلع گفت، یکی از نشانه‌های نگرانی اروپا درباره فروپاشی برجام این است که دو طرف، دو پیش‌نویس 2با دو متن متفاوت از «توافقی اضافه» رد و بدل کرده‌اند.

این روزنامه انگلیسی یادآور شد، ایران در برجام موافقت کرده، برنامه هسته‌ای خود را به ازای برداشته شدن برخی تحریم‌ها، محدود کند. اکنون ایران توافقی را که چند سال طول کشید بدان دست یابد، مجددا به مذاکره نمی‌گذارد. اکنون اروپایی‌ها قصد دارند در توافق دیگری راهی را برای حل نگرانی‌های آمریکا پیدا کنند و این توافق از موارد توافق اول تخطی نمی‌کند. 

در ادامه آمده است، یک دیپلمات اروپایی گفته «اگر آمریکایی‌ها قصد داشته باشند در نهایت [از برجام] خارج شوند، به سبب تلاش اندک ما برای بررسی نگرانی‌هایشان، نبوده است». آمریکا برای توافقی جدا با متحدان غربی‌اش شامل انگلیس،‌ آلمان،‌ فرانسه و اتحادیه اروپا در حال گفت‌وگو است اما هنوز با دیگر طرف‌های حاضر در برجام شامل روسیه، چین و ایران گفت‌وگو نداشته است. 

فایننشال تایمز در ادامه نوشت، دونالد ترامپ رئیس جمهورآمریکا خواستار توافقی تازه است که شامل بازرسی‌های سرسختانه‌تر از تجهیزات هسته‌ای ایران است و می‌خواهد این توافق برنامه موشک‌های دوربرد ایران را شامل شود و مانع اقدامات ایران در خاورمیانه باشد. رئیس جمهور آمریکا به بند «غروب» در برجام معترض است که به ایران اجازه می‌دهد محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای خود را کم‌کم کنار بگذارد. 

این توقعات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران بارها گفته‌اند مباحث نظامی جدا از برجام است و همچنین عباس عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی اخیرا در انگلیس تاکید کرد، هیچ بندی به نام بند غروب در برجام وجود ندارد. 

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارش خود ادامه داد، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است این آخرین فرصت خواهد بود. تا 12 ماه می (22 اردیبهشت 97) مسائلی تصحیح شود اما سوال اینجاست که آیا تصحیحی واقعی صورت می‌گیرد یا جعلی خواهد بود. مارک دوبوویتز مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی گفت ترامپ امیدوار است مذاکره برای خلع سلاح اتمی کره شمالی این را نشان بدهد که وی با پذیرش یک توافق ضعیف با ایران، یک ببر کاغذی نیست. یک دیپلمات ارشد آمریکا هم گفته است «حذف موشک ها از توافق اصلی، اقدام اشتباه دیپلماتیک بود». وی افزود، موشک‌های دوربرد ایران با یک برنامه موشکی اتمی به طور ذاتی مرتبط است. 

در ادمه آمده است، اروپایی‌ها از فشار بیشتر بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فشار بر فعالیت‌هایش در یمن و سوریه، حمایت کردند. از سوی دیگر یک دیپلمات اروپایی گفته است باید این را پذیرفت که می‌توان بند غروب در توافق اصلی را بررسی کرد و با موارد ذکر شده در آن تضاد نداشت. یک دیپلمات آمریکایی هم افزود، گفت‌وگو درباره بند غروب برجام مساله‌ای حیاتی است چراکه می‌تواند این اطمینان را بدهد که ترامپ از برجام خارج نشود. 

فایننشال تایمز در انتها به نقل از یک تحلیلگر ویژه خاورمیانه در شورای اروپا نوشت، اکنون که اروپا و آمریکا برای گفت‌وگو پیرامون برجام برای دور سوم به مذاکره می‌نشینند و این همزمان با انتخاب مایک پامپئو به عنوان وزیر خارجه آمریکا شده، اروپا احتمالا در مذاکرات با امریکا با موضع افراطی‌تری روبه‌رو خواهد شد. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.