آخرین اخبار

شنبه, 2018/03/17 - 23:48
یاداشت
روز خانواده و تکریم بازنشستگان گرامی باد
سعادت و تیره بختی هر جامعه ای به سلامت خانواده¬ها بستگی دارد.
سعادت انسانی سعادتی است که دنیا و آخرت او را، جسم و روح او را با هم رشد دهد.و این مقصودحاصل نمی شود مگر با سلامت و تعالی اجزاء جامعه؛ یعنی خانواده ها.

 

 

 

به گزارش ندای سرخه؛ شیخ مهدی اشرف در یادداشتی به مناسبت روز خانواده نوشت: ای فرشتگان! بدانید من قصد دارم خلیفه و جانشینی در زمین قرار دهم.[1]

این­گونه شد که انسان بر زمین جای گرفت. پس از خلقت آدم و تعلیم او و سجده فرشتگان اولین خطاب خداوند این بود: یا آدم اسْكُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُك[2]؛ یعنی سکونت آدم و آغاز زندگی بشری بر زمین با خانواده آغاز می­شود، نه با فرد. شاید این نکته به خوبی نشان دهد که از منظر اسلام اساس جامعه خانواده است. بنابراین سعادت و تیره بختی هر جامعه ای بیش و پیش از هر چیز به خانواده­ها بستگی دارد.

البته منظور ما از سعادت، سعادت واقعی و شایستۀ انسانیت است، نه فقط برخورداری مادی و دنیایی، که جامعه غربی به آن دچار است. چنین پیشرفتی کاریکاتوری و مضر است، مثل انسانی که عضلاتش به شدت قوی و بزرگ شده، اما سر و قلبش به اندازه کودک یک ماهه باقی مانده است. سعادت انسانی سعادتی است که دنیا و آخرت او را، جسم و روح او را با هم رشد دهد.[3] و این مقصود حاصل نمی­شود مگر با سلامت و تعالی اجزاء جامعه؛ یعنی خانواده­ها.

بر اساس قرآن اجزاء جامعه افراد نیستند؛ چون زن و مرد به حسب طبیعت خود چیزی کم دارند و با یکدیگر کامل می­شوند.[4] وقتی زن و مرد با هم ازدواج می­کنند، تازه یک واحد کامل را تشکیل می­دهند،[5] واحدهایی که تشکیل دهندۀ جامعه هستند. بنابراین جامعه اسلامی، که به دنبال سعادت واقعی انسان است، راهی جز اولویت دادن به خانواده و مسائل آن ندارد.

اولا باید سعی و تلاش کند تا افراد ناقص را به اجزاء کامل تبدیل کند؛ یعنی برای ازدواجِ به­هنگام بکوشد.

ثانیا بکوشد در واحد خانواده، زن زن باشد و مرد مرد. تا مکمل یکدیگر باشند و نقص طبیعی یکدیگر را برطرف کنند. زن و مرد هر کدام حقوق و وظایف مشخص و منحصر به فردی دارند. اگر بر طبق آموزه­­ها و سبک زندگی غربی این حقوق و وظایف جا به جا شود قطعا رکن خانواده؛ یعنی زن و مرد، پدر و مادر، همدیگر را تکمیل نمی­کنند، بلکه دو فرد ناقص باقی می­مانند که صرفا از نظر فیزیکی و جسمی در کنار هم هستند، ولی در واقع جدا هستند. و حاصل آن خانواده­های متلاشی است که با اندک بهانه­ای به طلاق رسمی یا عاطفی می­رسد.

با این نگاه بنیادین به خانواده، به خوبی روشن می­شود که چارۀ تمام دردهای اساسی جامعه بشری در اصلاح و تعالی خانواده است.

 


[1] . وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً... (به خاطر بياور) هنگامى را كه پروردگارت به فرشتگان گفت: «من در روى زمين، جانشينى [نماينده‏اى‏] قرار خواهم داد.» بقره/30

[2] . اى آدم! تو با همسرت در بهشت سكونت كن‏. بقره/35

[3] . َمِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ رَبَّنا آتِنا فِي الدُّنْيا وَ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنا آتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَ فِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّار؛ بعضى از مردم مى‏گويند: «خداوندا! به ما در دنيا نیکی، عطا كن!» ولى در آخرت، بهره‏اى ندارند. و بعضى مى‏گويند: «پروردگارا! به ما در دنيا  نيكى عطا كن! و در آخرت نيز نيكى مرحمت فرما! و ما را از عذابِ آتش نگاه دار!» بقره/200و201

[4] . هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُن‏؛ آنها لباس شما هستند؛ و شما لباس آنها (هر دو زينت هم و سبب حفظ يكديگريد). بقره/187 ــ وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجا؛ و از نشانه‏هاى او اينكه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد. روم/21

[5] . برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری: «انسان وقتی که از ازدواج برکنار است و تشکیل خانواده نداده بر حسب طبیعت حیات یک چیزی کم دارد. وقتی زن و شوهر شدند کامل خواهند شد. خدای متعال اینگونه آفریده که هر کدام از لحاظ روحی به یکدیگر احتیاج دارند»

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.