آخرین اخبار

جمعه, 1397/03/04 - 17:07
شهرستان سرخه
كارشناس مسائل خانواده؛
مهارت فرزندپروری رابطه بین فرزندان و والدین را تقویت مي كند
کارشناس روانشناسی با توجه به اهمیت تربیت کودک و آموزش مهارت های فرزند پروری گفت: با استفاده از مهارت فرزند پروری رابطه بین فرزندان و والدین تقویت می شود

مهرناز مؤذنی کارشناس روانشناسی در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه به بیان نحوه فرزند پروری در خانواده پرداخت و اظهار داشت: در رابطه با شیوه برقراری ارتباط با کودکان و فرزندانمان به نکاتی باید توجه کرد از جمله، احترام گذاشتن به شخصیت کودک، آنطوری با کودک صحبت کنید که تمایل دارید با شما نیز همان گونه حرف بزنند، از کودکتان ایراد نگیرید و اشتباهات کوچکش را نادیده بگیرید، از مسخره کردن، تحقیر کردن، غرزدن و متهم کردن کودک باید اجتناب کرد؛ تا زمانی که از کار او مطمئن نشده اید زود فرزندان را قضاوت نکنید.
وی در ادامه افزود: به حرفها و صحبتهای کودک توجه داشته و با فرزندان ارتباط چشمی و کلامی ایجاد کنید و صحبتهایش را با دقت گوش داده و برای صحبتهایش ارزش قائل شوید.
اين كارشناس با بیان اینکه نباید در برابر فرزند به تندی و با عصبانیت واکنش نشان داد، گفت: نباید با کودک جر و بحث کرد و زمانی که کودک عصبانی است شما عصبانی نشوید عصبانی شدن شما به آن معنی است که کودک بر شما مسلط شده است و یا اینکه باعث می شود کودک از عصبانیت شما بترسد و نتواند با شما ارتباط برقرار کند.
مؤذني عنوان کرد: باید زمانهایی را به کودک اختصاص داد، هر روز زمانی هرچند کوتاه به طوری که کودک احساس کند در دسترس او هستید و در این زمان به کودک توجه کرده و به کارهای دیگر نپردازید، و یا اینکه فعالیت و بازی انجام داده و هر دو از آن فعالیت شاد و مسرور شوید. این گونه فعالیتها برای تعامل با کودک بسیار اهمیت دارد.
وی با بیان اینکه به کودک نشان دهید که دوستش دارید، ادامه داد: باید سعی کنید و بفهمید که کودک چه نوع ابراز محبتی را می پسندد و از همان شیوه جهت ابراز محبت به کودک بهره بگیرید، برای دوست داشتنش شرط نگذارید و رفتارهایش را مورد توجه قرار دهید و به او به شیوه کلامی بگویید دوستش دارید.
اين روانشناس گفت: جهت برقراری ارتباط با کودک بازی کنید، زیرا در طول بازی کودک مهارتهای شناختی، هیجانی ، اجتماعی و جسمانیش را گسترش می دهد و مفیدترین زمان برای ارتباط کودک با پدر و مادر محسوب می شود و در بازی است که کودک می آموزد؛ چگونه با دیگران کنار بیاید حل مسأله و کنترل رفتار را نیزخواهد آموخت؛در هنگام بازی به کودک اجازه رهبری دهید بنابراین بازی برای رشد کودک حیاتی و بسیار مهم است که پدر و مادر باید به آن توجه داشته و برای بازی با کودک خود وقت کافی را در نظر بگیرند.
وی با بیان اینکه با استفاده از مهارت فرزند پروری رابطه بین فرزندان و والدین تقویت می شود، خاطر نشان کرد: فرزند پروی اعتماد، عشق، حفاظت، اصلاح، دوستی، کودک بودن و لذت بردن است که باید از این موهبت الهی که خداوند به بندگانش اعطا كرده؛ استفاده کافی و وافی را برد و با استفاده از مهارت فرزندپروری مناسب خانواده ای سالم و در نتیجه اجتماعی سالم که مستلزم داشتن خانواده سالم است، داشته باشیم.

ارسال نظر

لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.